Diecezja włocławska nie ustaje w pomocy dla Ukrainy


27 marca 2022 r., tekst: ks. ŁM/BPLicheń; foto: DD/BBLicheń

Diecezja włocławska nie ustaje w pomocy dla Ukrainy

IV niedziela Wielkiego Postu, zwana niedzielą Laetare, była wyjątkową i obfitującą w ważne wydarzenia dla parafian i sympatyków włocławskiej parafii pw. św. Jana Chrzciciela oraz pielgrzymów do licheńskiego sanktuarium.
 
Pierwszym punktem świętowania Dnia Pańskiego we włocławskiej farze była Msza św. sprawowana w intencji rzemieślników i członków chóru Lutnia. Eucharystii przewodniczył ks. dr Piotr Dykowski, proboszcz parafii i duszpasterz rzemieślników, który zgodnie z dekretem bp. Krzysztofa Wętkowskiego swoją posługę pełni od 1 grudnia 2021r.
 
W słowie skierowanym do obecnych w świątyni, ksiądz proboszcz wyraził radość i wdzięczność, że może pełnić posługę duchowego opiekuna zacnej historycznej organizacji, posiadającej wielkie tradycje. Warto dodać, że pierwsze wzmianki na temat rzemiosła włocławskiego pojawiły się już w 1452 r., a jego funkcjonowanie trwa nieprzerwanie, nawet pomimo zaborów, aż do dziś. We Mszy św., oprócz sporej grupy włocławskich rzemieślników, uczestniczyli również przedstawiciele włocławskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.
 
Kolejnym ważnym momentem było przekazanie generatorów prądu wspólnocie Ukraińców, gromadzącej się, wraz ze swoim duszpasterzem o. Romanem, każdej niedzieli we włocławskiej farze na Boskiej Liturgii. Kilka dni temu o. Roman poprosił, przez księdza proboszcza, o realną pomoc dla pozostających i walczących na Ukrainie. Na jego apel odpowiedział parafianin, Mirosław Roszczyniała, któremu udało się pozyskać środki z Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej. Dzięki tej inicjatywie zakupiono pięć generatorów prądu, które dziś zostały przekazane w sposób symboliczny, a w najbliższym czasie zostaną podarowane pogrążonym w wojnie sąsiadom zza wschodnie granicy.
 
Zbiórka dla chorych ukraińskich dzieci została zorganizowana także w licheńskiej bazylice. O pokój na Ukrainie modlono się podczas Mszy św. przed obrazem Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski. Homilię wygłosił ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium. Powiedział m.in.: „Myślimy o wojnie w Ukrainie, agresorach, którzy zagłuszyli w sobie w sobie głos Boga, wzywający do czynienia dobra, co jest naturalnym powołaniem człowieka. Potrzebna jest modlitwa całego Kościoła, by zatrzymać zło. Trzeba obudzić dobro w sercu człowieka”
 
Po Mszy św. w bazylice licheńskiej odbył się koncert pieśni pasyjnych „Zawitaj Ukrzyżowany” w wykonaniu Chóru bazyliki licheńskiej „Stabat Mater”. Zespół pod dyrekcją Jacka Hyżnego wykonał pieśni o tematyce wielkopostnej w opracowaniu m.in. urodzonego we Lwowie Andrzeja Nikodemowicza. Podczas koncertu zabrzmiała także „Modlitwa o pokój” Norberta Blachy (tekst Mirosławy Hanusiewicz).
Podczas koncertu odbyła się zbiórka ofiar na potrzeby dzieci ewakuowanych z hospicjów ogarniętej wojną Ukrainy. Środki zebrane podczas koncertu zostaną przekazane do Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, które pomaga w ewakuacji małych pacjentów z ukraińskich hospicjów.
 
Wystraszone i ciężko chore dzieci znalazły w lubelskim hospicjum bezpieczne schronienie. Wraz z rodzinami otrzymały zakwaterowanie w hospicyjnym hostelu, w pokojach wyposażonych w specjalistyczny sprzęt medyczny. Placówka zapewnia nie tylko bezpłatne całodobowe wyżywienie, odzież, środki pielęgnacyjne i kosmetyczne, środki czystości, materiały plastyczne oraz zabawki, ale także leki, opiekę medyczną, wsparcie psychologiczne, pedagogiczne i socjalne.

Włocławek

Włocławek

Włocławek

Włocławek

Włocławek

Włocławek

Włocławek

Włocławek

Włocławek

Włocławek

Włocławek

Włocławek

Włocławek

Włocławek

Licheń

Licheń

Licheń

Licheń

Licheń

Licheń

Licheń

Licheń

Licheń

Licheń

Licheń

Licheń

Licheń

Licheń

Licheń

Licheń