„Kapłaństwo oprzyjcie na modlitwie, zakotwiczcie je w mocy Ducha Świętego” – mówił bp Wiesław Mering do czterech nowych prezbiterów, którzy 9 czerwca przyjęli święcenia kapłańskie. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego o godz. 15.00 w bazylice katedralnej Pasterz Kościoła Włocławskiego przewodniczył Eucharystii, w której uczestniczyli ks. bp Stanisław Gębicki, ks. bp Bronisław Dembowski, proboszczowie rodzinnych parafii, profesorowie i moderatorzy Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne a także rodziny i przyjaciele neoprezbiterów. Kandydaci do święceń odbyli tygodniowe rekolekcje poprzedzające uroczystość, które poprowadził ks. Paweł Pokora, ojciec duchowny WSD.
W homilii Ordynariusz Włocławski wskazał na potrzebę osobistego dialogu z Jezusem, bez którego nie jest możliwe zachowanie tożsamości kapłańskiej. „Pierwszym warunkiem skuteczności waszej kapłańskiej posługi jest modlitwa. Każde działanie w Kościele od niej musi się zaczynać i na niej się kończyć” – apelował hierarcha. Wśród wielu świadków wiary i przykładów życia modlitwą, bp Mering przywołał postacie: św. Matkę Teresę z Kalkuty, św. Jana Pawła II oraz wielu świeckich, „którzy nigdy nie zaczynają dnia bez połączenia się z Bogiem w modlitwie”.
Odnosząc się do słów wypowiedzianych przez metropolitę Ignatiosa z Syrii (†2012), podczas ekumenicznego zjazdu w Upsali w 1968 r., Ksiądz Biskup podkreślił: „Posłannictwo kapłańskie musi być zakotwiczone w Duchu Świętym”. „Bez Ducha Świętego Bóg jest daleko, Chrystus jest przeszłością, Ewangelia martwą literą, Kościół tylko organizacją, władza – panowaniem, kult – przywoływaniem, wspomnieniem, a postępowanie po chrześcijańsku – moralnością niewolnika” – mówił hierarcha. Zwracając się do kandydatów do święceń, bp Mering wołał: „Zapraszajcie codziennie Ducha Świętego w swoje życie i w swoją misję! Wtedy nic nie będzie wam straszne”.
Zastanawiając się nad świętością Kościoła, w obliczu moralnych ułomności i win chrześcijan, zwłaszcza duchownych, Ksiądz Biskup wskazał na świętość życia: bł. bp. Bogumiła, bł. Jolanty, św. Maksymiliana Kolbe, bł. bp. Michała Kozala, 220 kapłanów diecezji, którzy zginęli podczas II wojny światowej. „Iluż takich ludzi, zapatrzonych w Serce Odkupiciela, przeszło przez tę nadwiślańską ziemię, przez to biskupie miasto?” – kontynuował, przytaczając słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane we Włocławku (07.06.1991). Wobec świadectwa świętych poprzedników, Ordynariusz Włocławski skierował zobowiązanie: „Kapłaństwo musi być waszym umiłowaniem!”. „Zostaliście wybrani, by dawać świadectwo swojemu umiłowaniu kapłaństwa – i w życiu, i w śmierci! Wasza siła - to jest właśnie to umiłowanie” – powiedział hierarcha.
„Modlę się o to, by wam, drodzy synowie, w pełni udało się zrealizować umiłowanie kapłaństwa. Zapamiętajcie: swoje kapłaństwo oprzyjcie na modlitwie, zakotwiczcie je w mocy Ducha Świętego, a wybór kapłaństwa oprzyjcie na osobowej miłości do Jezusa Chrystusa. Spróbujcie usłyszeć pytanie Jezusa – Mateuszu, Patryku, Piotrze, Wiktorze – miłujesz Mnie?” – zakończył bp Mering.
Słowa podziękowania wobec zebranych skierował neoprezbiter – ks. Patryk Pietrasiak. Zwracając się do Księdza Biskupa, powiedział: „Ojcze Kościoła włocławskiego! Pragniemy podziękować Tobie, że zechciałeś włączyć nas w czcigodne prezbiterium Kościoła włocławskiego, który wyrósł na krwi męczenników wierności, odwagi i męstwa”.
W obrzędzie święceń kandydaci do kapłaństwa przyrzekali m.in.: „mądrze pełnić posługę słowa”, razem z Chrystusem „poświęcać się Bogu za zbawienie ludzi”, posłuszeństwo biskupowi, oraz prowadzenie życia „zgodnie z tajemnicą Pańskiego krzyża” (z obrzędu święceń prezbiteratu). Podczas śpiewu litanii do Wszystkich Świętych, kandydaci przyjęli postawę prostracji (leżenia krzyżem). Następnie Ksiądz Biskup, wraz z całym obecnym prezbiterium, nałożył na nich ręce, po czym odmówił modlitwę święceń, namaścił ich dłonie świętym krzyżmem oraz przekazał pocałunek pokoju.
Po sześciu latach studiów i formacji seminaryjnej, święcenia prezbiteratu przyjęli: Piotr Dąbrowski – z parafii św. Wojciecha w Kikole; Patryk Pietrasiak – z parafii św. Stanisława BM we Włocławku; Wiktor Ignaczak – z parafii św. Bartłomieja w Koninie; Mateusz Włosiński – z parafii św. Jakuba w Piotrkowie Kujawskim. Za kilkanaście dni rozpoczną posługę kapłańską w wyznaczonych parafiach diecezji. Patronem rocznika neoprezbiterów (2013-2019) jest św. Franciszek z Asyżu.
Uroczystości święceń towarzyszyły śpiewem chór katedralny i schola klerycka pod dyrekcją ks. prał. Józefa Nowaka.