Charłupia Mała: piąta rowerowa pielgrzymka do Świnic Warckich

13 czerwca 2021 r., ks. Sebastian Szkop

Charłupia Mała: piąta rowerowa pielgrzymka do Świnic Warckich

W roku św. Józefa, głównego patrona diecezji włocławskiej, w sobotę, 12 czerwca, miała miejsce piąta pielgrzymka rowerowa z parafii Narodzenia NMP w Charłupi Małej do sanktuarium urodzin i chrztu św. s. Faustyny Kowalskiej w Świnicach Warckich. Patronatem wydarzenia był św. Józef, który we współczesnym świecie uczy człowieka pokory i cichości.

Po krótkiej modlitwie przed świątynią parafialną, którą poprowadził ks. prał. Grzegorz Drzewiecki, grupa 42 pątników wyruszyła w pielgrzymkową trasę. Duchową opiekę nad grupą sprawował ks. Sebastian Szkop, wikariusz parafii.

Pątnicy regenerowali siły podczas kilku postojów, które były nie tylko na odpoczynek, ale także wspólną modlitwę różańcową. Pielgrzymowanie odbywało się więc w atmosferze Bożej radości i wdzięczności za dar Bożego miłosierdzia oraz chrztu św. Był też czas bliższego wzajemnego poznania i rozmów. Około południa zmęczeni, ale szczęśliwi i uśmiechnięci pielgrzymi dotarli do celu podróży. W sanktuarium pątnicy pokłonili się Jezusowi Miłosiernemu i św. s. Faustynie. Następnie powitani zostali przez ks. Janusza Kowalskiego, kustosza sanktuarium.

Msza św. pod przewodnictwem ks. prał. Grzegorza Drzewieckiego, sprawowana o godz. 13.00 w świnickim sanktuarium, była punktem kulminacyjnym niezwykłego dnia. W czasie Eucharystii homilię wygłosił ks. Przemysław Pilarski, inicjator pierwszej pielgrzymki rowerowej. Warto wspomnieć, że w dniu tegorocznej pielgrzymki ks. Przemysław, były wikariusz w Charłupi, przeżywał 10. rocznicę święceń prezbiteratu.

Na zakończenie pobytu u św. Faustyny, o godz. 15.00, pielgrzymi polecili Bogu wszystkie sprawy Kościoła, diecezji, parafii i własne, odmawiając wspólnie Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Przed wyruszeniem w drogę powrotną, wszyscy przyjęli błogosławieństwo z rąk ks. neoprezbitera Adriana Nowickiego, który w tym dniu w sanktuarium sprawował Mszę Świętą Prymicyjną.

Pątnicy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do bezpiecznego pielgrzymowania, a także gospodarzom poszczególnych miejscowości za życzliwość i gościnność. Bogu i ludziom niech będą dzięki za czas pielgrzymowania. Niech będzie on zachętą do głoszenia Dobrej Nowiny i roznieci zapał do świadczenia o Bogu i Jego miłosierdziu.