Bp Wętkowski w uroczystość Objawienia Pańskiego: niech prowadzi nas wiara

6 stycznia 2023 r., ks. AT

Bp Wętkowski w uroczystość Objawienia Pańskiego: niech prowadzi nas wiara

– Syn Boży rodząc się na ziemi nie przychodzi tylko do jednego narodu, ale do wszystkich ludzi. To jest prawda, którą ukazuje nam dzisiejsze święto – mówił bp Krzysztof Wętkowski 6 stycznia, podczas Mszy św. we włocławskiej katedrze, gdzie zgromadzili się prezbiterzy, siostry zakonne oraz liczni wierni świeccy, wśród których nie brakowało rodzin z dziećmi.

Na początku liturgii biskup włocławski zachęcił wszystkich do modlitwy w intencji biskupa seniora Stanisława Gębickiego, przeżywającego 23. rocznicę święceń biskupich, które miały miejsce 6 stycznia 2000 r.

W homilii ukazał wiarę, jako gwiazdę za którą należy podążać w życiu. – Aby dobrze żyć wiarą, należy ją traktować jak wielką przygodę życiową – przekonywał homilista, dodając, że wiara pomaga człowiekowi dotrzeć do celu, którym jest Chrystus. W tym kontekście wyjaśnił na czym polega dojrzałość człowieka. – Dojrzałym jest ten człowiek, który wie po co żyje i dokąd zmierza – tłumaczył hieracha.

W dalszej części duchowny przypomniał, że wiara domaga się konkretnych czynów. – Ruszyć się, powstać, nie siedzieć, nie zamykać się w swoim egoizmie, ale wyjść i szukać, to pierwsze przesłanie, jakie niesie ze sobą dzisiejsza uroczystość w odniesieniu do wiary – mówił biskup włocławski, dodając, że wiara potrzebuje także odwagi, aby pokonać przeciwności w dotarciu do Jezusa oraz pokory. – Chrześcijanin powinien być człowiekiem pokornym, ale to nie znaczy, że powinien pozwolić się upokarzać – powiedział bp Wętkowski.

Na zakończenie zachęcił wszystkich do radości wynikającej z otrzymanej łaski wiary i dziecięctwa Bożego.

Przed błogosławieństwem końcowym biskup włocławski poświęcił kredę i kadzidło.

Modlitwie śpiewem towarzyszył chór katedralny pod dyrekcją ks. Marcina Ziółkowskiego.

Po zakończonej Eucharystii z bazyliki katedralnej wyruszył Orszak Trzech Króli, by na ulicach Włocławka dać radosne świadectwo wiary w Boga, który narodził się jako człowiek.