Bp Wętkowski w Przedczu: życie w Bożej obecności przynosi pokój

30 grudnia 2022 r., tekst: ks. AT; foto: ks. MSz

Bp Wętkowski w Przedczu: życie w Bożej obecności przynosi pokój

W święto Świętej Rodziny, 30 grudnia, biskup włocławski przewodniczył Mszy św. w kościele w Przedczu, z okazji przypadającego parafialnego odpustu.

W homilii biskup Włocławski, przywołując poszczególnych patronów kolejnych dni oktawy Bożego Narodzenia, wskazał różne drogi prowadzące człowieka do świętości: męczeństwo, samotność wypełnioną pracą i życie rodzinne.

Nawiązując do przeżywanego święta Świętej Rodziny, nakreślił obraz współczesnej rodziny, wskazując główne grzechy i zagrożenia czyhające na współczesną rodzinę. Podzielił je na zewnętrzne i wewnętrzne. Do pierwszych z nich zaliczył zgubny wpływ środków społecznego przekazu, które kreują rzeczywistość, w której człowiek pozostaje sam ze swoimi problemami. Natomiast zagrożeniami wewnętrznymi są: zerwanie więzi rodzinnych, brak porozumienia między pokoleniami, nieumiejętność słuchania siebie nawzajem oraz postawa zamknięcia. Podkreślił też rolę i zadania rodziców w wychowaniu dzieci. Zauważył w tym miejscu smutną prawdę, że rodzice obowiązek ten niekiedy przerzucają na nauczycieli i media.

Na tym tle przypomniał też, że Święta Rodzina powinna być wzorem dla współczesnych rodzin chrześcijańskich, przekonując, że nie jest to wzór niedościgły. W tym kontekście ukazał trzy zasadnicze postawy: obecność Boga w życiu, kierowanie się Jego wskazaniami oraz naukę przekazaną przez św. Pawła, a przypomnianą w czytaniu mszalnym.

Bp Wętkowski przypomniał o potrzebie codziennej modlitwy, najlepiej wspólnej, rodzinnej, Eucharystii, uświadomieniu sobie, że życie zawsze związane jest z krzyżem.

Na zakończenie przywołał przykład rodziny Ulmów, którzy zostali zamordowani za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Wkrótce zostaną oni wyniesieni do chwały ołtarzy. Pierwszy raz w historii beatyfikowane zostanie nienarodzone dziecko.