Bp Wętkowski: drogą kapłaństwa jest świadczenie o Jezusie
15 października 2022 r., tekst: ks. AT; foto: ASK
– Drogą Chrystusowego kapłaństwa jest droga nieustannego przyznawania się do Jezusa i świadczenie o Nim w codzienności – mówił bp Krzysztof Wętkowski 15 października, w bazylice katedralnej, podczas Mszy św. inaugurującej 453. rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym im. bł. kard. Stefana Wyszyńskiego we Włocławku.
Jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu uczelni zgromadziło alumnów, wykładowców i zaproszonych gości, wśród których byli rodzice włocławskich seminarzystów. Wydarzenie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Krzysztofa Wętkowskiego. Eucharystię koncelebrował m.in. biskup senior Stanisław Gębicki i ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, rektor KUL.
W homilii biskup włocławski przypomniał, że jedyną właściwą drogą kapłaństwa jest droga dawania świadectwa o Jezusie, czyli przyznawanie się do Niego w codziennym życiu. Zaznaczył, że jest to zadanie niełatwe, ale możliwe do realizacji, jeżeli człowiek zaufa Bogu. – Chrystus zawsze dodaje odwagi swoim uczniom, a zwłaszcza w chwili prześladowań – przekonywał bp Wętkowski. Na potwierdzenie tych słów wskazał prezbiterów diecezji włocławskiej, których cechowała wiara i odwaga w przyznawaniu się do Jezusa: bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, męczenników II wojny światowej oraz śp. ks. Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora KUL. – To są kapłani, których ukształtowała ta diecezja, których ukształtowało seminarium włocławskie, a dziś są dla nas wzorem i przykładem – mówił bp Wętkowski, dodając, że nie należy zapominać o współczesnych kapłanach, którzy każdego dnia pełnią duszpasterską posługę.
W tym kontekście homilista zaznaczył, że świadczenie o Jezusie powinno dokonywać się nie tylko przez wzniosłe czyny, ale także w codzienności. Aby tak się stało należy otwierać się na działanie Ducha Świętego i być przesiąkniętym Jego darami.
W dalszej części biskup diecezjalny wymienił najważniejsze cechy kapłanów, właściwie realizujących swoje powołanie: autentyczna pobożność, gorliwość duszpasterska, otwarcie na Ducha Świętego i gotowość do świadectwa rozumianego jako codzienne życie zgodne z Ewangelią. – To jest najpełniejsze świadectwo i wskazówka, jaką dzisiaj Pan nam daje – powiedział bp Wętkowski, nawiązując do Ewangelii z dnia.
Na zakończenie podkreślił, że jedyną drogą do osiągnięcia tych cech jest realizacja przykazania miłości Boga i bliźniego. – W nim streszcza się cała droga formacyjna do kapłaństwa. Jeśli ktoś temu jest wierny, kocha Boga, to może być pewny, że na tej drodze wytrwa do końca – podkreślił bp Wętkowski.
Na zakończenie Mszy św. bp Wętkowski poświęcił odnowione epitafium ks. Idziego Radziszewskiego, umieszczone w jednaj z kaplic włocławskiej katedry.
Druga część uroczystości miała miejsce w auli bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego we włocławskim WSD. Po hymnie „Gaude Mater Polonia”, ks. dr Ireneusz Świątek, rektor WSD, powitał obecnych i odczytał okolicznościowy list nadesłany przez prof. dr. hab. Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki. Dokonał też oficjalnego otwarcia 453. roku akademickiego włocławskiego WSD.
Następnie ks. Julian Głowacki, prefekt WSD, odczytał sprawozdanie z działalności seminarium w roku akademickim 2021/2022, po czym nastąpiła immatrykulacja alumnów I roku seminarium.
W dalszej części obecni wysłuchali wykładu inauguracyjnego, który wygłosi ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski. Rektor KUL ukazał w nim życie i dzieło ks. Idziego Radziszewskiego, prezbitera diecezji włocławskiej, założyciela i pierwszego rektora KUL. Zaznaczył, że życiową dewizą ks. Radziszewskiego były słowa: „jeśli ufa się Bogu, wszystko jest możliwe”. W ciągu dwudziestominutowego wygłosu ukazał jak te słowa zyskały potwierdzenie w konkretnych działaniach podejmowanych przez założyciela lubelskiej uczelni. Ks. Kalinowski ukazał również swojego poprzednika jako prekursora i wizjonera w dziedzinie kształcenia.
Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja najnowszego, 24. tomu „Studiów Włocławskich”, poświęconego ks. Idziemu Radziszewskiemu. Prezentacji periodyku Teologicznego Towarzystwa Naukowego Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku dokonał ks. dr hab. Lech Król, prezes stowarzyszenia.
Po nim nastąpiło ogłoszenie Dekretu Biskupa Włocławskiego o zatwierdzeniu herbu Diecezji Włocławskiej i prezentacja herbu, której dokonał ks. dr Zbigniew Łukasik, dyrektor miejscowego Muzeum Diecezjalnego i autor herbu.
W przesłaniu na zakończenie uroczystości biskup diecezjalny wskazał na zbliżające się ważne wydarzenia w diecezji włocławskiej: jubileusz 900-lecia oraz nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej. Zaznaczył, że będzie to okazja, by każdy mógł odnowić swoją wiarę i świadomość przynależności do wspólnoty Kościoła. Dziękując wszystkim za obecność zwrócił się do rodziców alumnów i proboszczów ich rodzinnych parafii, prosząc, by towarzyszyli im swoją modlitwą.
Uroczystość zakończyła pieśń „Gaudeamus igitur”, wykonana przez scholę klerycką pod dyrekcją ks. Marcina Ziółkowskiego, która towarzyszyła modlitwie podczas Mszy św.
Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku jest jednym z najstarszych w Polce. Zostało erygowane 16 sierpnia 1569 r. przez biskupa kujawsko-pomorskiego Stanisława Karnkowskiego. Od 2021 r. nosi imię bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który jest absolwentem włocławskiego seminarium. Obecnie kształci się w nim 22 alumnów. Pierwszy rok studiów rozpoczęło 5 alumnów.