Bp Mering w Witowie: Opera sequuntur illos

20 października 2019 r., tekst i foto: ks. JG

Bp Mering w Witowie: Opera sequuntur illos

Biskup włocławski Wiesław Mering przewodniczył w kościele św. Andrzeja Apostoła w Witowie Mszy Świętej w jubileusz 50. rocznicy święceń kapłańskich ks. Henryka Kruszewskiego OMI, kanonika Kapituły Bazyliki Katedralnej we Włocławku.

Ks. Henryk Kruszewski należy do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Urodził się Altwichshagen w III Rzeszy, gdzie jego rodzice zostali wywiezieni na przymusowe roboty. Po zakończeniu wojny powrócił do rodzinnego Gdańska. Dzieciństwo ze względu na bardzo zły stan zdrowia spędził u wujostwa w Powałkowicach na Kujawach.

Od 1971 był misjonarzem w Kamerunie, a następnie ze względu na zły stan zdrowia wrócił w 1994 roku do Europy i został proboszczem w kościele św. Henryka w Wielkim Księstwie Luksemburga.

W czasie swojej posługi duszpasterskiej utrzymywał kontakt z diecezją włocławską i wspierał m.in. działalność Caritas.

– W zadania diecezjalnej Caritas włączał się wielokrotnie Ksiądz Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Luksemburgu. To była pomoc skierowana do ludzi wykluczonych także i w naszym społeczeństwie. W ten dzień jubileuszu, drogi Księże Rektorze, chcę podziękować za każdy odruch serca i gest pomocy, bo one ludziom przywracają siły, nadzieję i wolę walki o ich dalsze życie. To właśnie te gesty i czyny, jak mówi Ewangelia, pójdą za nami przed tron Boga – podkreślił w homilii ks. bp Wiesław Mering.

We Mszy Świętej wraz z prezbiterami, rodziną, przyjaciółmi i parafianami z Luksemburga uczestniczył chór mieszany „CANTO” Zespołu Szkół Muzycznych we Włocławku pod dyrekcją Mariana Szczepańskiego.

Dłuższa relacja już niebawem na łamach tygodnika diecezjalnego „Ład Boży”.