Bp Mering w Sieradzu: „Wpatrujmy się w Oblicze Chrystusa”


3 maja 2018 r., tekst: ks. Andrzej Tomalak, zdjecia: ks. Janusz Bartczak

Bp Mering w Sieradzu: „Wpatrujmy się w Oblicze Chrystusa”

3 maja br. ks. bp Wiesław Mering przewodniczył uroczystościom odpustowym w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Sieradzu.
 
Witając Pasterza Diecezji oraz wszystkich zgromadzonych na liturgii prezbiterów i wiernych świeckich, ks. proboszcz Marek Kryska przypomniał przeżywany w tym roku jubileusz 100-lecia niepodległości oraz wydarzenia, które poprzedziły powrót Polski na mapę świata po latach zaborów, wskazując na silne więzi naszych przodków z Maryją.
 
W homilii, Pasterz Diecezji, wychodząc od słów Kolekty (pierwszej modlitwy wypowiadanej przez kapłana sprawującego Mszę św.) podkreślił, że „Maryja jest dana narodowi polskiemu i pozwala nam prosić o wolność dla religii i bezpieczeństwo dla Ojczyzny”. Następnie przypomniał wielkich Polaków - czcicieli Matki Bożej: św. Jana Pawła II, ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego i św. s. Faustynę Kowalską. Zauważył też, że polska pobożność maryjna często bywa krytykowana na Zachodzie, jednak „Maryja nie zasłania Jezusa ale zawsze do Niego prowadzi”, podkreślił z mocą Ksiądz Biskup oraz przytaczał konkretne momenty dziejów Ojczyzny, kiedy nasi rodacy garnęli się do stóp Matki Bożej: w czasach rozbiorów, zrywów narodowych, wojny. „Także dziś Maryja uczy nas podporządkowania woli Boga”, mówił hierarcha.
 
Nawiązując zaś do pierwszego czytania mszalnego, zaczerpniętego z Apokalipsy św. Jana przypomniał, że „Niewiasta obleczona w słońce”, to obraz Kościoła, który – podobnie jak Niewiasta w Janowej wizji – jest prześladowany, a swoje ocalenie znajduje w Bogu. „Mimo cierpień, mimo prześladowań, wiara i jedność z Bogiem jest gwarancją ocalenia Kościoła”, podkreślał Ksiądz Biskup. Wyjaśniając zaś symbolikę opisu Smoka, który „ma siedem głów i dziesięć rogów, a na głowach siedem diademów”, kaznodzieja zwrócił uwagę, że bestia nie ma serca, „to znaczy, że nie umie kochać. Ma tylko inteligencję, rozum, które wykorzystuje nie dla miłości tylko dla oszustwa i kłamstwa”.
 
Przywołał też obraz męczenników z Libii, chrześcijan Koptów, ściętych przez muzułmanów oraz świadectwo nawrócenia pewnego człowieka na chrześcijaństwo, które dokonało się pod wpływem tych wydarzeń. Nie zabrakło też wspomnienia o małym Alfiem Evansie, „zabitym na oczach świata w majestacie wyroku sądowego. Dlaczego?” - pytał Ksiądz Biskup udzielając natychmiast odpowiedzi: „Bo zabrakło Boga, zabrakło prawa Chrystusa, zabrakło Ewangelii”.
 
„Historia Kościoła, to historia zmagania Złego z Bogiem”, mówił Pasterz Diecezji, dodając, że „chrześcijanin to ten, który w tej walce opowiada się po stronie Boga”. Aby to było możliwe, konieczna jest kontemplacja Bożego Oblicza. „Wpatrujmy się w Oblicze Chrystusa. Spróbujmy dostrzec za Jego Obliczem Twarz Boga”, zachęcał Ksiądz Biskup, dodając, że „krzyż z Golgoty uczy, że pewniejszej drogi do zbawienia nie ma”.
 
Nabożeństwem eucharystycznym i procesją z Najświętszym Sakramentem zakończyły się sieradzkie uroczystości.