Bp Mering w katedrze włocławskiej: potrzebujemy pomocy i opieki Maryi


15 sierpnia 2018 r., tekst: ks. AT; foto: ASK

Bp Mering w katedrze włocławskiej: potrzebujemy pomocy i opieki Maryi

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to patronalne święto bazyliki katedralnej we Włocławku. Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. biskup Wiesław Mering. Wraz z Pasterzem Diecezji na wspólnej modlitwie trwali: ks. biskup Stanisław Gębicki, prezbiterzy posługujący instytucjach diecezjalnych oraz parafiach Włocławka, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, osoby życia konsekrowanego, alumni i wierni parafii katedralnej.
 
Na początku liturgii Ksiądz Biskup dokonał wprowadzenia w prawa i obowiązki nowych członków Prześwietnej Kapituły Bazyliki Katedralnej: ks. prałata Michała Krygiera i ks. kanonika Lecha Króla.
 
W homilii bp Mering zwrócił uwagę, że choć dogmat o wniebowzięciu Matki Bożej został ogłoszony dopiero w połowie XX w., to świadomość, iż Maryja została wzięta z ciałem i duszą do niebieskiej chwały była żywa w umysłach i sercach chrześcijan od początku istnienia Kościoła.
 
Ukazując zaś rolę kobiety i matki w społeczeństwie, Ksiądz Biskup powiedział: „Dzisiaj kultura próbuje podważyć wszystkie wartości, którymi żyliśmy od wieków; próbuje podważyć sens macierzyństwa, ojcostwa, małżeństwa, rodziny. A jednak uważam, że nie jest szczęśliwy człowiek, który nie miał zdrowej, uczącej i ukazującej wartości rodziny, w której rola kobiety, rola matki; jest jedyna i niezastąpiona. (…) Kto umie szerzej otworzyć serce na przebaczenie, zrozumienie, miłość i miłosierdzie nad matkę?”, wołał hierarcha, wskazując, że Maryja jest dla nas „Matką Miłosierdzia, czyli wypełnioną miłością, gotową do pomocy, wstawiennictwa i do obrony”.
 
Nie zabrakło też odwołań do 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej, określanej mianem „Cudu nad Wisłą”. Polacy od zawsze przypisywali zwycięstwo wstawiennictwu Matki Bożej, mówił Ksiądz Biskup dodając, że dzisiejsze święto skłania do refleksji nas obecnością Maryi w historii naszej Ojczyny. „Dziś chcemy Ci za to, Matko Najświętsza, podziękować i prosić, słowami starej polskiej pieśni: «Nie opuszczaj nas». Nie opuszczaj nas, Matko, bo bardzo Twojej pomocy i opieki potrzebujemy”, zakończył bp Mering.
 
Po obrzędzie Komunii św., ks. prałat Michał Krygier, kustosz bazyliki katedralnej, podziękował Pasterzowi Diecezji oraz wszystkim obecnym na liturgii za wspólnotę modlitwy. Następnie ks. prałat Artur Niemira, kanclerz Kurii, odczytał dekrety Biskupa Włocławskiego dotyczące podniesienia kościoła parafialnego w Ciechocinku do godności kolegiaty oraz o utworzeniu tan nowej Kapituły Kolegiackiej.
 
Uroczystości odpustowe zakończyła procesja eucharystyczna.
 
Oprawę muzyczną wyjątkowej liturgii pełnił chór katedralny pod dyrekcją ks. prałata Józefa Nowaka oraz orkiestra dęta Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku pod batutą p. Grzegorza Augustynowicza.