Bp Mering w Gdańsku: fundamentem życia polityczno-społecznego powinna być nauka Jezusa
22 kwietnia 2018 r., źródło: KAI; zdjęcia: Telewizja Trwam
W Niedzielę Dobrego Pasterza, 22 kwietnia br., ksiądz biskup Wiesław Mering przewodniczył Mszy św. sprawowanej w archikatedrze w Gdańsku Oliwie, w 10. rocznicę ingresu księdza arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Rozpoczynając wspólną modlitwę bp Wiesław Mering powiedział: ,,To niezwykły dzień w historii Kościoła gdańskiego. Zaczynamy Mszę świętą, którą chcemy wyrazić nasze uznanie, miłość, szacunek, wzbudzić dobre uczucia, dobrą pamięć, a zwłaszcza uczucie wdzięczności za 10 lat posługi księdza arcybiskupa”.
W homilii biskup włocławski ocenił, że nie ma ważnych wydarzeń w życiu diecezji, Kościoła i kraju, w których „zabrakło by gdańskiego metropolity”. Wymienił „zainteresowanie jubilata Solidarnością, promocję Żołnierzy Wyklętych i polskiej historii”.
Bp Mering stwierdził, że „zwłaszcza w tym roku, kiedy obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości, wśród jazgotu i nienawiści, który przenika nasze życie polityczno-społeczne, ważne jest odniesienie do fundamentu życia polityczno-społecznego, jakim jest nauka Jezusa Chrystusa”. W opinii biskupa „ten dzisiejszy jazgot dowodzi, że miniony system nie umarł wszystek, że zadomowił się nieźle”.
„Zadomowił się ten miniony system w naszych sercach, naszym myśleniu, a zwłaszcza w naszej moralności” - mówił ksiądz biskup, dodając, że człowiek „opowiadający się dziś po stronie prawdy, bez kompromisów, bez kluczenia i szukania zwolenników, musi być gotowy do zapłacenia takiej ceny […]. Żaden papież XX i XXI wieku nie był wolny od agresji i szyderstwa. Nie były one obce i naszemu jubilatowi, ale to ważny znak tego, że idzie ksiądz arcybiskup drogą wskazaną przez Mistrza: »Kto chce iść za mną, niech weźmie swój krzyż«” - podkreślił hierarcha.
Odnosząc się do przymusowego wcielenia kleryka Głódzia do PRL-owskiego wojska, bp Mering pytał: „Czy mógł podejrzewać, że po latach będzie generałem i odtworzy po dziesięcioleciach struktury wojskowego duszpasterstwa?”. Zaznaczył, że przełożeni docenili jego postawę i wysłali go na studia prawnicze na Katolicki Uniwersytet Lubelski, w tamtych latach uczelnię wyjątkowej klasy.
Kaznodzieja przytoczył fakty z życia jubilata – studia w Rzymie, praca w Watykanie, następnie powrót do Polski i podjęcie posługi jako biskup polowy Wojska Polskiego, kolejne tytuły i urzędy. "Od początku twojej pasterskiej drogi zabiegasz o Polskę wolną, piękną i świętą. Dzisiaj chcemy ci za to podziękować" - zwrócił się w stronę abp. Głódzia bp Mering.
Uroczystości transmitowały: Telewizja Trwam, TVP Polonia oraz TVP INFO.