Bp Mering w Galewie: Nie ma Kościoła bez Jezusa
23 lutego 2018 r., zdjęcia: ks. Julian GłowackiDnia 22 lutego br., w święto Katedry św. Piotra, w parafii Przemienienia Pańskiego i św. Walentego w Galewie, ks. bp Wiesław Mering przewodniczył jubileuszowym uroczystościom 5. rocznicy podniesienia kościoła parafialnego do rangi Sanktuarium Przemienienia Pańskiego oraz wprowadzenia relikwii św. Rity.
Wraz z Pasterzem Diecezji, przy ołtarzu zgromadziła się Kapituła Uniejowska z jej Prepozytem, ks. inf. Andrzejem Ziemieśkiewiczem, przedstawiciele Kapituły Katedralnej oraz Kapituły Sieradzkiej, duszpasterze okolicznych parafii, przedstawiciele Parlamentu i władz samorządowych oraz liczni pielgrzymi i parafianie.
Zgromadzonych na Mszy św. powitał ks. kan. Jacek Buda, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii.
W homilii Ksiądz Biskup ukazał syntezę pontyfikatów papieży okresu swojego życia, poczynając od Piusa XII, aż po Ojca Świętego Franciszka. Przypomniał, że pierwszy z nich był niesłusznie oskarżany o sympatie z niemieckimi nazistami i milczenie wobec holokaustu.
Kolejnemu papieżowi, Janowi XXIII, wdzięczni jesteśmy za zwołanie Soboru Watykańskiego II. „Ciągle jeszcze nie doceniamy intuicji, nauk, pouczeń, które otrzymaliśmy od Ojców Soborowych, a przez nich od Ducha Świętego”, mówił Ksiądz Biskup.
Paweł VI, dla księży tamtego czasu, to „przede wszystkim papież encykliki Humanae vitae: encykliki w obronie życia. „Nie sposób wyobrazić sobie jadu i nienawiści, jaka została skierowana przeciw temu papieżowi po jej opublikowaniu”, przypomniał hierarcha. „Dziś wiemy, jak wielkim i odważnym człowiekiem był Paweł VI, opowiadając się za obroną świętości małżeństwa i życia”, kontynuował bp Mering.
Po krótkim pontyfikacie Jana Pawła I, którego Ksiądz Biskup wspominał jako „cudownego kaznodzieję”, rozpoczął się pontyfikat Jana Pawła II. Wspominając Wielkiego Papieża, Pasterz Diecezji przypomniał dramatyczne chwile zamachu z 13 maja 1981 r. oraz jego odchodzenie z tego świata.
Mówiąc o Benedykcie XVI bp Mering podzielił się wrażeniami ze spotkania z Papieżem Seniorem, które miało miejsce w ubiegłym roku w Watykanie.
Ukazując zaś wizerunek papieża Franciszka wskazał, że „w każdym Biskupie Rzymu widzimy wybranego przez Chrystusa pierwszego z Apostołów i kolejnego następcę św. Piotra”, będącego znakiem jedności i gwarancją wierności nauce Jezusa Chrystusa. „Piotr został wybrany przez Jezusa na pierwszego strażnika Jego dziedzictwa, Jego Kościoła – mówił Pasterz Diecezji, podkreślając, że „wspólnotę Kościoła tworzymy my wszyscy w zjednoczeniu z Jezusem. Dlatego nie ma Kościoła bez Jezusa”.
Ksiądz Biskup przypomniał, że wielu chrześcijan (wśród nich także papieży), za wierność Jezusowi i Jego dziedzictwu przelewali krew. Wierność związana jest z wyrzeczeniami, z zaparciem się siebie, dźwiganiem krzyża, ze służbą. Ale ta wierność zostanie wynagrodzona. W Apokalipsie św. Jana czytamy: „Bądź wierny aż do śmierci, a dam ci wieniec życia” (Ap 2,10). „To jest nauka, którą [dziś] powinniśmy wyciągnąć i przedmiot rachunku sumienia, który powinniśmy przeprowadzić: z naszej wierności, z naszej umiejętności przyznawania się do Jezusa, z naszej gotowości ponoszenia cierpienia w imię miłości do Niego. Tego uczy nas to Sanktuarium, tego uczy nas św. Rita, tego uczy nas dzisiejsze święto” - zakończył hierarcha.
Zgodnie z tradycją, każdego 22 dnia miesiąca, w galewskim sanktuarium ma miejsce nowenna do św. Rity oraz poświęcenie róż przyniesionych przez czcicieli Świętej Patronki spraw trudnych i beznadziejnych. Modlitwę nowennową poprowadził ks. kan. Buda, a Pasterz Diecezji poświęcił kwiaty. Zgodnie ze zwyczajem, wierni jedną różę zostawiają przy relikwiach i obrazie Świętej, a drugą przekazują osobie – w ich przekonaniu – najbardziej uciemiężonej.
Słowa wdzięczności pod adresem Księdza Biskupa wypowiedzieli parafianie, pielgrzymi i kustosz sanktuarium.