Bp Mering przewodniczył ogólnopolskim Dożynkom na Jasnej Górze
1 września 2019 r., Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry
Centralne uroczystości Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników na Jasną Górę i Święta Dziękczynienia za Plony, czyli Jasnogórskich Dożynek, które miały miejsce 1 września, zgromadziły ok. 30 tys. rolników z całej Polski. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: „Do Matki pełnej darów Ducha Świętego”. W obchody jasnogórskiego Święta Dziękczynienia za plony wpisują się refleksje związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz 40. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
Centralnym punktem Dożynek była uroczysta Msza św. z błogosławieństwem wieńców żniwnych, sprawowana o godz. 11.00 na Szczycie jasnogórskim, której przewodniczył i homilię wygłosił biskup włocławski Wiesław Mering. Eucharystię koncelebrowali m.in. bp. Edward Białogłowski, Krajowy Duszpasterz Rolników i Pszczelarzy i ks. Stanisław Sojka, sekretarz KEP ds. Krajowego Duszpasterstwa Rolników.
Słowa powitania w imieniu paulinów wypowiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.
Prezydent RP Andrzej Duda, który od kilku lat przyjeżdżał na święto rolników na Jasną Górę, w tym roku, ze względu na główne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, przesłał okolicznościowy list do uczestników Jasnogórskich Dożynek, który odczytała Halina Szymańska, szef kancelarii Prezydenta RP.
Głos zabrał także Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.
W homilii Pasterz Kościoła włocławskiego zwrócił m.in. uwagę na prawdziwe bogactwo. „Tylko ten jest bogaty prawdziwie, który umie się dzielić. A tu właśnie uczymy się dzielić owocem ziemi i pracy rąk ludzkich. Tutaj uczymy dzielić się posiadanym dobrem, i uświadamiamy sobie, że służy ono nie tylko nam, a nawet nie tylko naszym najbliższym, ale wszystkim potrzebującym, którzy swoją pracą przyczyniają się do lepszego bycia człowieka. Ciągle nie brak biednych ludzi” - podkreślał hierarcha
„To właśnie ta świadomość każde nam, chrześcijanom czynić sobie ziemię poddaną, ale mamy na tej ziemi znajdować siebie jako mądrych gospodarzy, odpowiedzialnych i roztropnych za uprawianą ziemię. (...) Traktowanie plonów jako daru Boga uczy nie tylko odpowiedzialności za ziemię, mądrego gospodarowania ziemią, ale także trudnej sztuki pokory. Nie wszystko zależy od człowieka. Słyszeliśmy w wystąpieniu pana ministra o różnych problemach, które nieustająco na różne sposoby dręczą rolnicze wysiłki - w tym roku susza, która tak bardzo dała się we znaki. Ale to, co jest pociechą, że ci, którzy kierują naszym państwem, spieszą dotkniętym suszą pomocą” - mówił bp Mering.
„Od początku chrześcijaństwa w naszej Ojczyźnie to właśnie wieś była matecznikiem wiary. Świątynie parafialne do dzisiaj są ozdobą większości naszych wiosek, naszych miasteczek, a wierni ze swojego niedostatku potrafili utrzymywać w porządku Dom Boży, traktując go jako dumę i fundament swojej tożsamości, swojej małej Ojczyzny, która integrując i łącząc mieszkańców wytwarza wspólnotę wielkiej narodowej polskiej Ojczyzny. Tak toczyła się nasza historia, że to, co katolickie zawsze broniło, umacniało i ożywiało to, co najbardziej nasze, co polskie. (...) To, co chrześcijańskie, łączy się z tym, co polskie” - podkreślał Ksiądz Biskup.
„Bóg każe człowiekowi czynić sobie ziemię poddaną, jak mądremu gospodarzowi każe o nią się troszczyć, być za nią odpowiedzialną. Chce, żebyśmy ojczystą ziemię kochali, i o tym poleceniu zapomnieć nam nie wolno” - przypomniał homilista.
„Dziękujmy z prostotą i prośmy. Dziękujmy za plony, za pracę rąk ludzkich, za owoce ziemi, za tę szczególną wspólnotę, jaką jest naród, za wiarę, kulturę myśli i serc, za wspólnotę, która jest nasza siłą” - apelował bp Mering.
Na zakończenie Mszy św. starostowie Dożynek Jolanta i Józef Nawroccy w otoczeniu swoich wnuczek odmówili modlitwę rolnika, a bp Wiesław Mering poświęcił płody rolne i wieńce dożynkowe.