Boniewo: dziękczynienie za tegoroczne zbiory

12 września 2021 r., tekst i foto: ks. JG

Boniewo: dziękczynienie za tegoroczne zbiory

W niedzielne popołudnie 12 września, w Boniewie miały miejsce dożynki powiatowe, gminne i parafialne. Dziękczynny chleb pobłogosławiony podczas Eucharystii przez ks. proboszcza Józefa Miłka rozdzielili między zgromadzonych gospodarze uroczystości: Roman Gołębiewski, starosta włocławski i Ryszard Stępkowski, wójt Boniewa.

– Dzisiejsza uroczystość przypomina o tym, że to Bóg oddał nam ziemię jako ogród do uprawy – zaznaczył w homilii ks. Miłek i wskazywał, że człowiek może łatwo zburzyć porządek natury. Homilista podjął w swojej refleksji również temat trudu pracy rolnika, nieprzewidywalności sił natury, uczestnictwa w Eucharystii, dziękczynienia za codzienny chleb i dzielenia się nim z innymi. – Chleb jest święty. Skoro Bóg jest święty, to i chleb pochodzący od Niego jest święty – zaznaczył ksiądz proboszcz i pytał – Skąd więc chleb na śmietniku?

Wśród gości uczestniczących we Mszy św. można było dostrzec m.in. senatora Józefa Łyczaka, prezydenta Włocławka Marka Wojtkowskiego oraz reprezentujących Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego Anetę Jędrzejewską i Sławomira Kopyścia.

Przedstawiciele gmin z powiatu włocławskiego wykonali wieńce dożynkowymi, a sołectwa z gminy Boniewo przygotowali specjalnie na tę okoliczność bochny chleba, którymi częstowali uczestników święta dziękczynienia za tegoroczne plony.

Przed rozpoczęciem Mszy świętej starosta Gołębiewski i wójt Stępkowski podarowali parafii haftowany ornat, w którym ks. Miłek sprawował uroczystą Eucharystię.