Biskup Włocławski przewodniczył I Nieszporom I Niedzieli Adwentu

27 listopada 2021 r., ks. AT

Biskup Włocławski przewodniczył I Nieszporom I Niedzieli Adwentu

Wieczorną modlitwą Kościoła, Nieszporami, pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego, z udziałem biskupa seniora Stanisława Gębickiego, prezbiterów, sióstr zakonnych i wiernych świeckich, zgromadzonych w bazylice katedralnej 27 listopada, uroczyście rozpoczęto Adwent.

Okolicznościowe rozważanie wygłosił ks. prał. dr Jacek Kędzierski, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku. Swoje słowo oparł na znaczeniu adwentowego wieńca. Na początku przypomniał historię i symboliczne znaczenie jego poszczególnych części składowych: kształtu, zielonych gałązek oraz świec. Wyjaśniając znaczenie liczby świec na wieńcu, ks. Kędzierski przybliżył zgromadzonym biblijne znaczenie liczby cztery. Wychodząc od czterech rzek wypływających z Edenu oraz Łazarza spoczywającego od czterech dni w grobie. – Zarówno Stary jak i Nowy Testament w liczbie cztery wskazuje na doczesność – mówił kaznodzieja zachęcając, by patrząc na wieniec adwentowy dostrzec coś więcej niż tylko doczesność.

W dalszej części wskazywał na duchowe znaczenie rozpoczynającego się okresu liturgicznego, jako przygotowanie na spotkanie z Jezusem. W tym kontekście zachęcił do poświęcenia większej uwagi i czasu na modlitwę i kontemplację. – Może watro przez najbliższe cztery tygodnie częściej sięgać po różaniec, rozważając jego cztery części, albo otworzyć Ewangelię i pochylić się nad jej czterema wersjami: Mateuszową, Markową, Łukaszową i Janową – podpowiadał ks. Kędzierski.

Na zakończenie modlitewnego spotkania ksiądz biskup poświęcił adwentowe wieńce, które ozdabiać będą świątynie i prywatne mieszkania, przypominając o zbliżających się świętach Narodzenia Pańskiego, a także przygotowaniu na spotkanie z Panem Jezusem.