Biskup Włocławski przewodniczył I Nieszporom Adwentu


1 grudnia 2018 r., tekst: ks. AT; foto: ks. JG

Biskup Włocławski przewodniczył I Nieszporom Adwentu

W sobotni wieczór, 1 grudnia, w bazylice katedralnej, biskup włocławski Wiesław Mering przewodniczył uroczystym I Nieszporom I Niedzieli Adwentu, wprowadzając tym samym diecezję w nowy rok kościelny i liturgiczny.
 
Na wspólnej modlitwie Ludu Bożego, wraz z Pasterzem Kościoła włocławskiego, zgromadzili się prezbiterzy Miasta Biskupiego i okolic, alumni, siostry zakonne oraz wierni świeccy.
 
Okolicznościową homilię wygłosił ks. prał. Jacek Szymański, rektor WSD. Zwrócił on uwagę, że w każdym człowieku występuje potrójna tęsknota: za prawdą, szczęściem i wiecznością. Te wszystkie tęsknoty można połączyć w jedną tęsknotę za Bogiem, który jest jedyną prawdą, pełnią szczęścia i samą wiecznością.
 
Ukazując znaczenie Adwentu podkreślił, że w przeciwieństwie do Wielkiego Postu nie cechują go uczynki pokutne, ale właśnie tęsknota za Jezusem, którego zapowiadali wszyscy prorocy. „Tą tęsknotą przepełnione są teksty liturgiczne oraz adwentowe pieśni”, mówił Ksiądz Rektor.
 
„Po co potrzebne było nam przyjście Pana Jezusa?”, pytał, dając zarazem odpowiedź: „Zbawiciel przyszedł na ziemię, aby nas uświęcić. Stał się człowiekiem, abyśmy mogli być świętymi”.
 
W dalszej części rozważania ks. Szymański przybliżył „przewodników, którzy pomogą nam przejść bezpiecznie przez ciemności Adwentu”: św. Jana Chrzciciela, Najświętszą Maryję Pannę i św. Józefa. „Chwyćmy się ich mocno i idźmy do Jezusa”, zakończył ks. Szymański.
 
Przed błogosławieństwem końcowym Ksiądz Biskup pobłogosławił wieńce adwentowe, które mają rozbudowaną symbolikę. Kolisty kształt oznacza, że Bóg jest wieczny, nie ma początku ani końca. Wykonany z gałązek drzew iglastych (a więc zawsze zielonych) oznacza życie wieczne jakie daje człowiekowi Chrystus.
 
Cztery świece oznaczają cztery niedziele Adwentu. Zapalanie świeczek jest symbolem światłości, którą jest sam Jezus i którą przyniósł na ziemie stając się człowiekiem.
 
Wieniec jest także symbolem rodziny oczekującej i przygotowującej się na godne spotkanie z Jezusem w czasie świąt Narodzenia Pańskiego, a także w dniu powtórnego przyjścia Zbawiciela na ziemię.
 
Modlitwie śpiewem towarzyszyła schola klerycka pod dyrekcją ks. prał. Józefa Nowaka.