Bazylika katedralna: Msza św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego

17 kwietnia 2022 r., ks. AT

Bazylika katedralna: Msza św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego

– Odnówmy w sobie wiarę w Chrystusa zmartwychwstałego i osobistą zażyłość z Nim przez modlitwę, życie sakramentalne i czytanie słowa Bożego – apelował do wiernych biskup diecezjalny Krzysztof Wętkowski w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, 17 kwietnia, podczas Mszy św. we włocławskiej katedrze.

Na początku Mszy św., w której modlono się m.in. za śp. bp. Bronisława Dembowskiego, w przededniu 30. rocznicy jego święceń biskupich (20.04.1992 r.), wierni przyjęli pokropienie wodą święconą.

W homilii bp Krzysztof Wętkowski zwrócił uwagę, że odczytany fragment Ewangelii wydaje się być suchym przekazem faktów, bez wejścia w głębię wydarzenia. Wskazał jednocześnie, że głębszy wymiar znaleźć można w biegnących uczniach: Piotrze, który reprezentuje urząd i drugim uczniu, reprezentującym miłość. – Miłość wyprzedza urząd, ale zatrzymuje się przed grobem. Urząd wchodzi do wnętrza, aby stwierdzić, co się stało – tłumaczył.

W dalszej części ukazał, że osobami, które przejęły się zapowiedziami Jezusa o Jego zmartwychwstaniu byli Jego wrogowie. – Oni zadbali o straż i zapieczętowanie grobu, a potem zadbali o to, by żołnierze będący świadkami zmartwychwstania, nie zostali ukarani za niedopełnienie obowiązków: „wybawimy was z kłopotu; tylko mówcie, że uczniowie wykradli ciało Jezusa, gdy spaliśmy” – wyliczał homilista.

Wskazał też przesłanie zmartwychwstania: spotkać Jezusa i uwierzyć w Niego. – Można czytać uczone książki, o przebiegu sądu nad Jezusem i najprawdopodobniejszej lokalizacji grobu; można studiować Pismo Święte i zastanawiać się nad każdym słowem i przecinkiem, ale jeżeli zabraknie chęci spotkania z Jezusem i miłości do Niego, na nic się to nie zda. Pozostaną suche fakty, w które można wierzyć lub nie – powiedział bp Wętkowski.

Na zakończenie biskup diecezjalny przypomniał wartość chrztu świętego. – Chrzest nie jest zapisaniem się do Kościoła jak do organizacji. Chrzest daje perspektywę życia – wyjaśniał, zachęcając do odnowienia w sobie wiary w Chrystusa zmartwychwstałego i osobistą zażyłość z Nim przez modlitwę, życie sakramentalne i czytanie słowa Bożego.