Arcybiskup z Kazachstanu u Biskupa Włocławskiego

12 października 2021 r., ks. AT/ks. MSz

Arcybiskup z Kazachstanu u Biskupa Włocławskiego

We wtorek, 12 października, ksiądz biskup Krzysztof Wętkowski gościł w Domu Biskupim arcybiskupa Astany Tomasza Petę, który przyjechał do Włocławka głosić rekolekcje dla księży seniorów.

W trakcie spotkania – w którym uczestniczył także ks. prał. Marek Sobociński – rozmawiano o radościach i troskach duszpasterskich w Polsce i Kazachstanie. Ksiądz arcybiskup wyraził też wdzięczność za posługę włocławskich księży w jego kraju.

Obecnie w Kazachstanie pracuje dwóch księży z diecezji włocławskiej: ks. Tomasz Bartczak (w Nur-Sułtan) oraz ks. Szymon Grzywiński (w Kapshagaj).

Ks. abp Tomasz Peta urodził się w Inowrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął w Gnieźnie, z rąk bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. W 1990 wyjechał do Kazachstanu jako misjonarz. W 1999 r. został administratorem apostolskim w Astanie. W 2003 r. astańska administratura apostolska została podniesiona do godności archidiecezji i tym samym bp Tomasz Peta, został arcybiskupem metropolitą nowo utworzonej archidiecezji Najświętszej Maryi Panny w Astanie (dzisiaj Nur-Sułtan, stolica Kazachstanu).

Kazachstan to kraj ok. ośmiokrotnie większy od Polski, leżący na pograniczu Europy i Azji, który zamieszkuje niespełna 19 mln. ludzi. Chrześcijanie stanowią tam ok. 26 proc. populacji, z czego katolicy to niecały 1 proc.