8 kandydatów na pierwszy rok studiów do włocławskiego seminarium

24 września 2020 r., ks. Jacek Bartczak

8 kandydatów na pierwszy rok studiów do włocławskiego seminarium

Prawie rok po jubileuszu 450-lecia Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku oraz mimo trwającej na świecie pandemii koronawirusa, 21 września br. po raz pierwszy seminaryjną furtę przekroczyło 8 kandydatów, którzy zgłosili się na pierwszy rok studiów we włocławskiej uczelni. Odpowiadając na głos Bożego powołania, pragną przygotować się do Chrystusowego kapłaństwa. Tym samym, nowy rok akademicki 2020/2021 rozpocznie ogółem 29 kleryków.

Podczas sześcioletnich studiów, zgodnie z programem formacji kandydatów do kapłaństwa, alumni będą uczestniczyć w formacji ludzkiej, duchowej, intelektualnej i duszpasterskiej, aby za sześć lat przyjąć święcenia i pełnić posługę kapłańską w macierzystej diecezji. Nabór do Seminarium odbywał się w dwóch terminach. Należy dodać, że ze względu na pandemię koronawirusa, rekrutacja na studia również została przełożona. Od 15 do 30 czerwca zgłosiło się 5 mężczyzn, którzy pochodzą z następujących parafii: Sieradz (par. św. Urszuli Ledóchowskiej), Lubicz Górny, Krzymów oraz dwóch kandydatów z Konina (par. Miłosierdzia Bożego). Kandydaci spotkali się z moderatorami w Seminarium 14 sierpnia 2020 roku, a 20 sierpnia br. przystąpili do egzaminu wstępnego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w strukturach którego znajduje się włocławskie seminarium. Natomiast od 14 do 19 września br. odbył się drugi nabór, podczas którego zgłosiło się trzech mężczyzn pochodzących z parafii: Osiek Wielki, Białków Kościelny oraz Aleksandrów Kujawski. 5 października br. przystąpią do egzaminu wstępnego, podobnie na Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu.

Od 21 września najmłodsi alumni poznają Wyższe Seminarium Duchowne, zasady jego funkcjonowania oraz instytucje diecezjalne. Wykłady rozpoczną się już 2 października.