Czas mocy i łaski ze św. Michałem Archaniołem w Brzeźnie k. Konina


6 czerwca 2018 r., ks. Marcin Ziółkowski

Czas mocy i łaski ze św. Michałem Archaniołem w Brzeźnie k. Konina

W dniach 4-5 czerwca parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Brzeźnie k. Konina przeżywała nawiedzenie figury świętego Michała Archanioła. Przygotowania do tego wyjątkowego wydarzenia wspólnota parafialna rozpoczęła już 15 kwietnia, kiedy słowo zachęty i wprowadzenia do nawiedzenia głosił ks. dr Marcin Idzikowski, diecezjalny koordynator peregrynacji. Od tego czasu każdej niedzieli towarzyszyły nam pieśni do Księcia Anielskiego (niektóre z nich przygotowano w wersji dla chóru parafialnego i dodano nowe zwrotki oddające parafię opiece Archanioła) i koronka uwielbienia. Ksiądz proboszcz Andrzej Walczak skierował do każdej rodziny list z zaproszeniem do udziału w nawiedzeniu, by czas mocy i łaski mógł objąć wszystkich, zwłaszcza tych, których więź z Bogiem, Kościołem i parafią osłabła.
 
W przededniu przybycia świętej figury przeżywaliśmy Niedzielę Anielską pod przewodnictwem ks. Rafała Kamińskiego, wicegenerała Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła. W poniedziałek 4 czerwca, kilka minut po godzinie 17.00, w asyście strażackich syren, świateł i motocykli przybyła do parafii długo wyczekiwana figura Wodza niebieskich zastępów. W barwnej procesji z udziałem asysty parafialnej, dzieci w strojach anielskich, chóru, orkiestry gminnej, kół gospodyń wiejskich, motocyklistów, policjantów, druhów strażaków, harcerzy, Equipes Notre-Dame, klubu piłkarskiego Czarni Brzeźno i innych grup wprowadzono Gościa z Gargano do parafialnej świątyni, gdzie po nałożeniu korony i okadzeniu figury przez księdza kanonika Andrzeja Walczaka słowo powitania wypowiedziały dzieci, małżonkowie i proboszcz parafii.
 
Mszy świętej na rozpoczęcie nawiedzenia przewodniczył ks. Marcin Idzikowski, a koncelebrowali: ks. Rafał Szwajca CSMA, ks. Rafał Kamiński CSMA, który wygłosił homilię i ksiądz proboszcz.
 
Ogromu wzruszeń, a nawet łez przyniosła adoracja Chrystusa Eucharystycznego z modlitwą o uwolnienie za przyczyną św. Michała Archanioła i indywidualnym błogosławieństwem. Towarzyszyły jej śpiewy uwielbienia przy dźwiękach pianina i kolorowa iluminacja świątyni.
 
Podczas Apelu Jasnogórskiego zgromadzeni odbyli symboliczną pielgrzymkę ze świecami do Gargano, którym stała się dziewiętnastowieczna grota z figurą Matki Bożej znajdująca się w przykościelnym parku.
 
Na zakończenie dnia parafianie oddali cześć Archaniołowi poprzez ucałowanie jego figury. Był to też moment osobistego spotkania ze świętym Michałem i powierzenia Jemu swych podziękowań i próśb.
 
Drugi dzień nawiedzenia rozpoczął się Koronką uwielbienia Boga z dziewięcioma chórami anielskimi. Następnie ks. Rafał Szwajca sprawował Eucharystię z udziałem chorych, samotnych i cierpiących z obrzędem indywidualnego błogosławieństwa i nałożeniem rąk. W południu świątynię wypełniły dzieci i młodzież ze wszystkich szkół na terenie parafii, by powierzyć się opiece Michała Archanioła i zaprosić Go do swoich rodzin.
 
Na czas nawiedzenia powstała Poczta Anielska, gdzie dzieci przynosiły laurki z modlitwami i prośbami do Gościa z nieba, które na zakończenie Mszy św. zostały przyczepione do balonów z helem i posłane wprost ku niebu.
 
Ostatnim akordem nawiedzenia była Msza św. pożegnania. Na zakończenie Eucharystii ksiądz proboszcz dokonał Aktu Zawierzenia parafii św. Michałowi Archaniołowi, po czym w asyście straży pożarnej, policji i motocyklistów figura została odprowadzona do Rzgowa.