Włocławek: Wspólnota wspólnot

9 września 2024 r., Tekst: ks. Janusz Bartczak

Włocławek: Wspólnota wspólnot

W pierwszą sobotę września w Sanktuarium św. Józefa we Włocławku odbyło się spotkanie "Wspólnota Wspólnot" dla grup duszpasterskich działających przy parafii.

Inicjatywa wyszła ze strony osób świeckich, które w ten sposób chciały wspólnie - jako jedna wielka rodzina - rozpocząć kolejny rok formacyjny, zawierzając kolejne miesiące Świętej Rodzinie. Zaproszenie skierowane było do wszystkich wspólnot parafii: Kół Żywego Różańca, Apostolatu Maryjnego, Apostolatu Margaretka, Rady Parafialnej, Liturgicznej Służby Ołtarza, Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej, Odnowy w Duchu Świętym „Słowo Życia”, Kręgu Biblijnego, Rycerzy Kolumba, Parafialnego Zespołu Caritas, Koła Obrońców Życia, Domowego Kościoła, Wspólnoty młodzieżowej „Amen!”, asysty parafialnej, Chóru Parafialnego „Galilea”, Scholi Dziecięcej „Nutki św. Józefa” oraz Ministrantów.

W homilii ks. Janusz Bartczak, proboszcz parafii, nawiązał do „przypadkowego” wybrania daty spotkania, bo jak się okazało, zaplanowanego wcześniej przez Boga, który "przez cały tydzień przygotowywał nas przez liturgię słowa". Kolejne fragmenty Listu św. Pawła do Koryntian i Ewangelii odczytywane w tygodniu podczas mszy św. dawały wiele cennych wskazówek dla zdrowego funkcjonowania wspólnot. Kaznodzieja dokonał podsumowania cennych wskazań, komentując poszczególne perykopy.

W drugiej części spotkania, zgromadzeni uczestniczyli w modlitwie różańcowej, którą poprowadził ks. Adrian Szczap, a następnie w konferencji ks. Proboszcza dotyczącej znaczenia wspólnot parafialnych w Kościele i zaangażowania osób świeckich w formowanie całej parafii. Rozważania oparte na nauczaniu Benedykta XVI i watykańskiej instrukcji o duszpasterskim nawróceniu parafii uzupełniane były o aktualne sprawy parafialnych wspólnot.

Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu była możliwość przedstawienia Bogu intencji przebłagalnych, próśb i podziękowań. Na zakończenie spotkania przygotowany został słodki poczęstunek, w którego organizację zaangażowali się członkowie wspólnot.