Bp Wętkowski zainaugurował obchody Roku Jubileuszowego 2025 w diecezji włocławskiej


29 grudnia 2024 r., Tekst: al. Janusz Przychodny, zdjęcia: al. Dominik Konstanciak

Bp Wętkowski zainaugurował obchody Roku Jubileuszowego 2025 w diecezji włocławskiej

„Nadzieja jest głównym przesłaniem Jubileuszu” powiedział biskup Krzysztof Wętkowski na rozpoczęcie Roku Jubileuszowego 2025 w diecezji włocławskiej.
 
Dnia 29 grudnia 2024 r. o godzinie 12:00 w katedrze włocławskiej rozpoczęły się uroczyste obchody Roku Jubileuszowego. Liturgii, której przewodniczył biskup Krzysztof Wętkowski, a koncelebrowało 34 prezbiterów, udział wzięli klerycy, siostry zakonne oraz licznie zgromadzeni wierni świeccy.
 
Liturgia rozpoczęła się procesją z katedry na plac katedralny, gdzie odczytano fragment Ewangelii według św. Jana (J 14, 1-7). Jezus w tej perykopie zaprasza swoich uczniów, aby nie trwożyli się, lecz wierzyli w Boga i w Niego. Wskazuje, że w domu Ojca jest wiele mieszkań i zapewnia, że przygotuje miejsce dla każdego, kto Mu ufa, bo On sam jest drogą, prawdą i życiem. Następnie odczytano fragment bulli papieża Franciszka „Spes non confundit” ogłaszającej Rok Jubileuszowy. Dokument ten podkreśla znaczenie nadziei, która opiera się na Bożej miłości płynącej z przebitego serca Jezusa. „Nadzieja zawieść nie może” – te słowa św. Pawła stanowią myśl przewodnią całego Jubileuszu.
 
Po procesji uczestnicy powrócili do katedry, gdzie uczczono Krzyż Tumski, stanowiący dla całej diecezji włocławskiej szczególny znak zbawienia i Roku Jubileuszowego. Na pamiątkę chrztu świętego biskup Krzysztof Wętkowski pokropił wiernych wodą święconą.
 
W homilii biskup Krzysztof Wętkowski przypomniał, że Rok Jubileuszowy jest czasem szczególnej łaski, która daje siłę do podjęcia na nowo wyzwań codzienności. „Bóg stworzył nas, byśmy żyli w świetle i byli światłem dla otaczającego nas świata” – mówił. Zwrócił także uwagę na osobiste znaczenie nadziei w życiu chrześcijanina, odwołując się do słów św. Pawła: „W nadziei już jesteśmy zbawieni” (Rz 8, 24). Podkreślił, że nadzieja chrześcijańska jest niezawodna, gdyż jest zakorzeniona w Bożej obietnicy zbawienia. „Odkupienie zostało nam ofiarowane w tym sensie, że została nam dana nadzieja, nadzieja niezawodna, mocą której możemy stawić czoło naszej teraźniejszości” – zauważył. Zachęcił wiernych, by w Roku Jubileuszowym przeżywali swoje życie jako pielgrzymkę nadziei, która ma cel w wiecznym zjednoczeniu z Bogiem.
 
W kontekście przypadającej tego dnia Niedzieli Świętej Rodziny biskup nawiązał do wartości rodziny jako takiej. „W naszej tradycji Boże Narodzenie jest obchodzone jako święto rodzinne. Spotkanie we wspólnym gronie i wymiana darów podkreślają silne pragnienie wzajemnej bliskości i uwypuklają najwyższe wartości rodziny. W ten sposób rodzina może odkryć na nowo, że jest wspólnotą miłości między osobami, opartą na prawdzie, miłosierdziu, nierozerwalnej wierności małżonków i jest otwarta na życie.” – mówił. Przypomniał również, że Kościół ma za zadanie wspierać rodziny w trudnościach współczesnego świata. „Kościół pragnie służyć każdemu człowiekowi, zatroskanemu o losy małżeństwa i rodziny” – podkreślił, cytując adhortację apostolską Familiaris Consortio św. Jana Pawła II.
 
Na zakończenie biskup K. Wętkowski wezwał wiernych do modlitwy jako pierwszego kroku w Roku Jubileuszowym. „Jeśli nikt mnie już więcej nie słucha, Bóg mnie jeszcze słucha. Jeśli już nie mogę z nikim rozmawiać, nikogo wzywać, zawsze mogę mówić do Boga” – powiedział, odwołując się do encykliki „Spe salvi” Benedykta XVI. Zachęcił do oczyszczenia swoich pragnień i nadziei poprzez modlitwę, która jest przestrzenią spotkania z Bogiem.
 
Kończąc, biskup zwrócił się do Maryi, której figura znajduje się w katedrze włocławskiej: „Maryjo, Matko nadziei. Święta Maryjo, Matko Boga, Matko nasza, naucz nas wierzyć, żywić nadzieję, kochać wraz z Tobą. Wskaż nam drogę do królestwa Twego Syna! Gwiazdo Morza, świeć nad nami i przewódź nam na naszej drodze!”.
 
Tradycja Roku Jubileuszowego ma bogatą historię sięgającą roku 1300, kiedy to papież Bonifacy VIII ustanowił zwyczaj celebrowania go co 50 lat. Od 1475 roku jubileusze odbywają się co 25 lat, aby każda generacja miała możliwość wzięcia udziału w tej szczególnej łasce. Jubileusz 2025 r., ogłoszony przez papieża Franciszka, przebiega pod hasłem „Pielgrzymi nadziei” i koncentruje się na osobistym spotkaniu z Jezusem Chrystusem, który jest „bramą” zbawienia. Uczestnicy, zarówno w Rzymie, jak i w swoich diecezjach, są zachęcani do odnowienia relacji z Bogiem oraz wspólnotą Kościoła.