Włocławek: Spotkanie diecezjalnej rady duszpasterskiej

31 sierpnia 2024 r., Tekst i zdjęcia: ŁB

Włocławek: Spotkanie diecezjalnej rady duszpasterskiej

Drugie posiedzenie plenarne Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej powołanej przez biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego odbyło się 31 sierpnia w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku.

Bp Krzysztof Wętkowski podsumował miniony rok pracy duszpasterskiej, zauważając owoce nawiedzenia Matki Bożej w znaku ikony jasnogórskiej oraz jubileuszu 900-lecia diecezji włocławskiej. Konkretną inicjatywą tego czasu podzielił się Igor Jarosz, który wraz z Julią Miłosz i Agnieszką Warmińską uczestniczył w formacji Szkoły katechistów. To również odpowiedź na zgłaszane podczas pierwszego posiedzenia rady duszpasterskiej potrzeby m.in. katechizowania dorosłych wiernych, poszerzania ich wiedzy np. na temat głębokiego przeżywania Mszy św., przygotowania do sakramentów. Po kilkumiesięcznym naborze po raz pierwszy taka formacja staruje również w naszej diecezji. Misją katechisty w parafiach jest katecheza ewangelizacyjna (kerygmatyczna) dla osób dorosłych czy animowanie małych grup parafialnych. Zapisy do Szkoły katechisty będą prowadzone co roku.

Pod hasłem „Pielgrzymi nadziei” będzie realizowany kolejny rok duszpasterski (2024/2025) w Kościele w Polsce, do którego przygotowuje się też rada duszpasterska. Ks. Adam Zieliński, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej we Włocławku, przedstawił jego założenia i zachęcił do zaangażowana poprzez różne inicjatywy w ustanowionym przez papieża Franciszka Roku Świętym 2025. Rok jubileuszu zwyczajnego roku 2025 będzie „Rokiem Świętym, charakteryzującym się nadzieją, która nie gaśnie, nadzieją w Bogu” – stwierdził Ojciec Święty w bulli „Spes non confundit” (Nadzieja zawieść nie może). Uczestnicy spotkania podzielili się refleksami funkcjonowania duszpasterstw, w które się angażują, uzupełniania kalendarza diecezjalnego na kolejny rok i przedstawili pomysły rozwoju wspólnot.