Włocławek: Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 w ZSK im. ks. Jana Długosza

1 września 2024 r., Tekst: Jakub Kostrzewski, zdjęcia: Krzysztof Jabłoński

Włocławek: Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 w ZSK im. ks. Jana Długosza

Rok szkolny 2024/2025 rozpoczął się dla społeczności Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku od uroczystej Mszy Św. pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego. W murach włocławskiej bazyliki katedralnej zgromadzili się uczniowie wraz z rodzicami, aby zawierzyć Bogu swoje nadzieje i oczekiwania związane z nowym rokiem szkolnym i katechetycznym.

Na początku Eucharystii zebranych uczniów, członków ich rodzin oraz nauczycieli powitał ks. Jacek Kędzierski, dyrektor szkoły. Poinformował on zebranych, że w tym roku naukę pobierać będzie ponad 900 uczniów, licząc adeptów przedszkola, szkoły podstawowej oraz liceum. Zapewnił zebranych uczniów, że zadba zarówno o ich rozwój intelektualny, jak też duchowy, ale również o budującą atmosferę wzajemnej życzliwości.

Homilię w trakcie Mszy Św. wygłosił nowy katecheta ks. Adam Kłonowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży, dobrze już znany wychowankom Długosza z minionych rekolekcji wielkopostnych. W kontekście rozpoczynającego się nowego etapu edukacyjnego nawiązał do idei projektu, który wymaga skonstruowania dobrego planu z określonym celem, podobnie jak podczas wędrówek, których wiele czeka uczniów na drogach życia. Kaznodzieja przestrzegł również przed złym nastawianiem się na oczekującą na nas rzeczywistość i własny rozwój, często determinowanym przez negatywny przekaz dominujący wokoło. Ostatnim przywołanym w kazaniu drogowskazem była postawa powstrzymania się od zazdrości względem majętności, wiedzy czy powodzenia dostrzeganych u innych ludzi – zamiast tego lepiej skupić się na własnym rozwoju realizowanym na miarę przypisanych z góry możliwości i doceniać to piękno.

Na zakończenie Eucharystii ks. dr Jacek Kędzierski wymienił nauczycieli, którzy w tym roku uzyskali awans na stopień nauczyciela dyplomowanego (p. Katarzyna Sobolewska, p. Katarzyna Wiśniewska oraz s. Rut Zawadzka), a następnie poprosił biskupa Krzysztofa o wręczenie aktów nadania awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego p. Jolancie Gitner, p. Natalii Maziarz, p. Paulinie Tokarskiej, p. Marcie Treli, p. Marcie Wójciak, oraz ks. Adamowi Zielińskiemu. Medal za najlepiej napisany egzamin ósmoklasisty przypadł Filipowi Włodarzewskiemu, zaś medal za najlepiej napisany egzamin maturalny odebrała Dominia Czarnecka.

Po Mszy Św. uczniowie pod opieką nauczycieli przeszli do sal lekcyjnych na ul. Łęgskiej 26 oraz Wojska Polskiego 2A, gdzie zostali zapoznani z najważniejszymi informacjami dotyczącymi organizacji nowego roku szkolnego oraz wstępnym zarysem szkolnego planu zajęć.