Skulsk: Diecezjalne Spotkanie Młodzieży

7 września 2024 r., Tekst: ks. Przemysław Pilarski, zdjęcia: Tygodnik

Skulsk: Diecezjalne Spotkanie Młodzieży

Dzień młodego Kościoła w diecezji włocławskiej zgromadził 7 września w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skulsku (niedaleko Konina) blisko pół tysiąca osób. Diecezjalne spotkanie młodzieży pn. „Młodzi u Miriam” to projekt skierowany do wspólnot młodzieżowych działających przy 232 parafiach diecezji włocławskiej, jednej z najstarszych w Polsce. Zakończone w tym roku nawiedzenie Matki Bożej w znaku jasnogórskiej ikony stało się impulsem do kontynuowania dobrych owoców zrodzonych w wyjątkowym czasie spotkania z Maryją w parafialnych świątyniach.

Inicjatorem tego wydarzenia z polecenia biskupa włocławskiego byli parafianie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skulsku we współpracy z Diecezjalnym Duszpasterstwem Młodzieży działającym przy Wydziale Ogólnym Kurii Diecezjalnej we Włocławku.

Centralnym momentem całodniowego wydarzenia była Najświętsza Eucharystia, której dla zgromadzonej przy skulskim sanktuarium młodzieży przewodniczył pasterz Kościoła włocławskiego. Bp Wętkowski zwrócił uwagę młodych, że fundamentem formacji religijnej jest Adoracja, Eucharystia oraz sakrament pokuty i pojednania. Natomiast nawiązując do odczytanej w czasie Mszy świętej Ewangelii, podkreślił główny aspekty świętowania niedzieli. Zauważył, że podstawą jest spędzenie czasu z Panem, a więc obecność, rozmowa i modlitwa. – chodzi o to, żeby to był nasz dzień z naszym Panem.

Przez cały dzień w parafialnej świątyni Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Skulsku trwała adoracja Najświętszego Sakramentu a w konfesjonałach czuwali kapłani. Konferencję dla młodzieży na przykościelnym placu wygłosił Ksiądz z Osiedla, czyli ks. Rafał Główczyński SDS, a z koncertem wystąpił raper TAU.