Rocznica Cudu nad Wisłą we Włocławskiej Farze

26 sierpnia 2024 r., Tekst i zdjęcia: Dariusz Duszeński

Rocznica Cudu nad Wisłą we Włocławskiej Farze

W ramach obchodów 104. rocznicy Cudu nad Wisłą i 103. sprowadzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej do włocławskiej fary, uroczystości odpustowej, 25 sierpnia, przewodniczył ks. Szymon Grzywiński-kapłan diecezji włocławskiej, który pracuje w Kazachstanie. Eucharystia sprawowana była w intencji dziękczynnej za ocalenie Włocławka w roku 1920 i poległych obrońców miasta. Mszę Świętą poprzedziła modlitwa, zapalenie zniczy i złożenie wiązanek kwiatów przed znajdującej się przy kościele farnym pamiątkową tablicą upamiętniającą Bitwę Warszawską i obronę Włocławka.

Na początku Eucharystii ks. kan. dr Piotr Dykowski, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela, powitał zgromadzonych wiernych, podkreślając, jak ważne jest dziękczynienie, że Polska odrodziła się dzięki chrześcijaństwu i przypomniał, iż klęska Armii Czerwonej była przełomem dodając, że nie byłoby odrodzonej Polski, gdyby nie zwycięstwo w 1920 r.

W homilii wygłoszonej przez ks. Szymona wybrzmiało hasło: „Maryjność jest duszą Polskiego narodu, gdzie ją dostrzega w dalekim Kazachstanie, gdzie potomkowie zesłańców kultywują polską tradycję. Na zakończenie homilii kaznodzieja prosił nas, aby wszyscy słuchali Maryję i czynili wszystko co Jej Syn powie. Podczas uroczystości zostały przekazane relikwie św. Rity dla polskiej społeczności mieszkającej w Kazachstanie.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa włocławskiego, siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo z Wieńca Zdroju, Siostry Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi, członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana i włocławianie. Podczas obchodów wystąpiła orkiestra z parafii Ciepień i parafialny zespół Róża.