Pielgrzymka diecezjalna do Lourdes

27 sierpnia 2024 r., Tekst i zdjęcia: ks. Marcin Ziółkowski

Pielgrzymka diecezjalna do Lourdes

W liturgiczne wspomnienie NMP Królowej (22 sierpnia) grupa 9 księży i 16 świeckich m.in. z Tuliszkowa i Turku z inspiracji bpa Stanisława Gębickiego wyruszyła z biskupem seniorem do sankturium maryjnego w Lourdes.

Podczas pobytu we Francji nasi diecezjanie nawiedzili sanktuaryjne bazyliki Niepokalanego Poczęcia NMP, Matki Bożej Różańcowej oraz św. Piusa X, miejsca związane ze św. Bernadettą Soubirous (np. dom i młyn rodzinny oraz mroczną izbę Cachot). Szczególnie pięknym duchowym doświadczeniem była modlitwa w grocie Massabielle nad brzegiem Gave, w której Matka Boża 18 razy objawiła się św. Bernadetcie między 11 lutego a 16 lipca 1858 r.

Pątnicy każdego dnia gromadzili się w sanktuarium, a w sobotę w grocie objawień na sprawowaniu Eucharystii pod przewodnictewem bpa Stanisława z homilią głoszoną przez pielgrzymujących kapłanów. Ważnym punktem dnia były również procesje eucharystyczne i różańcowe, które pozwoliły doświadczyć czułej miłości Niepokalanie Poczętej, żywotności Kościoła modlącego się niezliczonymi językami oraz skarbu Kościoła, jakim są chorzy i niepełnosprawni otoczeni troskliwą opieką wolontariuszy.

Poza duchowym wymiarem pielgrzymki pątnicy korzystali z atrakcji turystycznych Pirenejów, m.in. zwiedzania jaskini Betharram z niezwykłymi stalaktytami, stalagmitami oraz stalagnatami, rejsu podziemną rzeką, przejażdżki kolejką, wizyty przy Pont d'Espagne z urokliwym wodospadem, wędrówki górskiej do cyrku Gavarnie z widokiem na najwyższy wodospad we Francji czy zwiedzania górującej nad Lourdes średniowiecznej fortecy.

Maryjna pielgrzymka zakończyła się w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.