Charłupia Mała: Odpust u Księżnej Sieradzkiej

8 września 2024 r., Tekst: ks. Przemysław Pilarski, zdjęcia: Dariusz Piekarczyk

Charłupia Mała: Odpust u Księżnej Sieradzkiej

„Właśnie dzisiaj, w Święto Narodzenia Matki Bożej Siewnej, mamy siać, każdy z nas może siać ziarna dobra wszędzie tam, gdzie jesteśmy, wierząc, że to ziarno jedno, drugie i trzecie znajdzie miejsce w sercach,  sumieniach i myślach, zakiełkuje i zaowocuje i przyniesie plon stokrotny. Być może tego nie doczekamy, być może tego nie zobaczymy, ale to jest nasze zadanie” - powiedział bp Krzysztof Wętkowski w Charłupi Małej podczas uroczystości odpustowych w Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej, gdzie świętowano 100-lecie konsekracji kościoła.

Pasterz diecezji zwrócił uwagę na niełatwe czasy, które przeżywała Polska i jej obywatele, zarówno czasy wojny, jak i czasy komunistyczne. „Sięgamy dzisiaj do tych pokoleń, które tutaj były i przede wszystkim odnosimy się do nich z wielką wdzięcznością za to, że wiara w tym miejscu została przechowana przez tyle stuleci. Ciąg pokoleń, który przechodził przez naszą Ojczyznę nagle się nie skończył” – mówił bp Wętkowski.

Biskup włocławski zwrócił uwagę, że wciąż toczy się wojna o umysły młodego pokolenia w szkołach, na uczelniach, aby były oddane tym ideom, które się im wpaja. „Aby zapanować nad drugim człowiekiem wcale nie potrzeba dziś wojen. Wystarczy zdobyć umysły, wystarczy wejść w ich świadomość, wystarczy w sposób niekiedy bardzo przebiegły kierować myśleniem ludzi”- mówił bp Wętkowski.

Na południu diecezji włocławskiej znajdują się dwa sanktuaria – w Sieradzu Sanktuarium św. Józefa, Patrona Diecezji Włocławskiej i w Charłupi Małej Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej. Tradycyjnie, 8 września w Święto Narodzenia NMP, do charłupskiego sanktuarium przybywają licznie piesi pielgrzymi z całego rejonu sieradzkiego. Dzień wcześniej, wieczorem, czuwanie modlitewne przed łaskami słynącym obrazem Matki Bożej prowadzi młodzież. Zakończenie uroczystości odpustowych stanowi Msza Św. sprawowana przez księży rodaków pochodzących z parafii.