Biskup włocławski uczestniczy w 400. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski


13 marca 2025 r., Źródło: episkopat.pl

Biskup włocławski uczestniczy w 400. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski

Od 12 do 14 marca br. w Warszawie trwa 400. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Uczestniczy w nim biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. 
 
Wśród tematów podejmowanych w czasie obrad będą m. in. Rok Jubileuszowy 2025, relacja z wizyty Prezydium KEP w Watykanie, stan formacji w seminariach duchownych, funkcjonowanie podmiotów medialnych Konferencji Episkopatu oraz stan prawny nauczania religii w szkołach publicznych.
 
Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak zaznaczył, że hasło Roku Jubileuszowego 2025, „Pielgrzymi nadziei”, będzie mottem przewodnim wiosennego Zebrania Plenarnego KEP. „Będziemy rozważać, w jaki sposób my, biskupi, możemy być pielgrzymami nadziei wraz z ludem Bożym, a także co to oznacza być pielgrzymem nadziei w dzisiejszym świecie” – zaznaczył bp Marczak.
 
Bp Marczak zaznaczył, że biskupi wysłuchają także relacji z pierwszej wizyty nowego Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w Watykanie, która miała miejsce od 16 do 20 grudnia 2024 roku. „Biskupi zostali przyjęci na audiencji przez Ojca Świętego Franciszka, a także odwiedzili niektóre dykasterie watykańskie. Była to owocna wizyta, której celem było umacnianie więzi między Konferencją Episkopatu Polski a Stolicą Apostolską” – przyznał.
 
Sekretarz Generalny poinformował, że podczas obrad biskupi zapoznają się z aktualnym stanem formacji w seminariach duchownych oraz proponowanymi kierunkami zmian. Zostaną również przedstawione aktualne kwestie dotyczące duszpasterstwa powołań.
 
Inną kwestią, którą zajmą się biskupi podczas Zebrania Plenarnego – jak zauważył bp Marczak – będzie funkcjonowanie podmiotów medialnych Konferencji Episkopatu Polski, a także obecność Kościoła w przestrzeni medialnej. „Biskupi zapoznają się z aktualnymi wyzwaniami i problemami, z którymi w obecnym czasie muszą mierzyć się media związane z Kościołem, a także podejmą refleksję nad misją, którą mają do wypełnienia podmioty medialne związane z Konferencją Episkopatu Polski” – przyznał.
 
Sekretarz Generalny poinformował, że przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial przedstawi stan prawny nauczania religii w szkołach publicznych w związku z nowym rozporządzeniem Minister Edukacji.