Bp Mering: Kościół powołany jest do pielęgnowania kultury, której częścią jest więź człowieka z Bogiem


17 marca 2018 r., al. Łukasz Kołodziejczak

Bp Mering: Kościół powołany jest do pielęgnowania kultury, której częścią jest więź człowieka z Bogiem

„Chcemy dziękować Panu Bogu za dzieło, myśli, prace, refleksje ks. prof. Pasierba. Chcemy polecać go Bożemu miłosierdziu” - zaznaczył ks. bp Wiesław Mering, witając zgromadzonych na Mszy św. w bazylice katedralnej, w sobotę, 17 marca br. Eucharystii o godz. 10.00 przewodniczył ks. bp Andrzej Suski, biskup senior diecezji toruńskiej. Liturgia poprzedziła sympozjum poświęcone ks. prof. Januszowi Stanisławowi Pasierbowi, znanemu polskiemu poecie i eseiście, historykowi oraz wybitnemu znawcy kultury i sztuki. Sesja, która odbyła się w auli Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku, zatytułowana była: „Ks. Janusz Stanisław Pasierb - zanurzony w Bogu, sztuce i poezji. 25 lat po śmierci”.
 
Obok Pasterza Kościoła Włocławskiego, w wydarzeniu uczestniczyli: ks. bp Wiesław Śmigiel - biskup diecezjalny toruński, ks. bp Andrzej Suski, ks. bp Michał Janocha - biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, ks. bp Bronisław Dembowski, księża diecezji pelplińskiej, włocławskiej, profesorowie Kujawskiej Szkoły Wyższej wraz ze studentami oraz uczniowie szkół noszących imię ks. Pasierba.
 
Homilię wygłosił ks. bp Michał Janocha, pełniący funkcję przewodniczącego Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski. „Niech to kazanie powie ks. Pasierb, jako człowiek słowa, a także jako naukowiec” - rozpoczął kaznodzieja, odwołując się szeroko do twórczości Księdza - Poety. Bp Janocha określił Księdza Profesora, mianem „pontifex” - człowieka budującego mosty i wskazał sześć takich połączeń obecnych w życiu duszpasterza z Pomorza. Pierwszym z nich był most wzniesiony między Rzymem a Polską, przypominający o okresie rzymskim oraz pracy naukowej ks. Pasierba. „Most między Klio a Kaliope” - między muzą historii a muzą liryki, to drugi z wymienionych, wskazujący na pracę naukową, poetycką twórczość. Most wzniesiony Atenami a Jerozolimą to droga rozumu i wiary. „Widział, że ta droga jest drogą pewną” mówił bp Janocha o ks. Pasierbie. Czwartym wzniesionym mostem jest ten zawieszony pomiędzy przeszłością i teraźniejszością - „kiedy podziwiał dawne ruiny, kiedy stawał przed dziełami wielkich mistrzów, to zawsze po to, żeby odnaleźć to, co mówią do nas dzisiaj”, kontynuował hierarcha. Najważniejszym mostem wskazanym przez kaznodzieję w twórczości Księdza Poety był most miedzy „mors - amor”, śmiercią a miłością. Wreszcie ostatnim wymienionym mostem jest ten, wzniesiony między ziemią a niebem, przez jego doświadczenie posługiwania kapłańskiego. 
 
Po zakończonej Mszy św., w Collegium Novum Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku, prof. Stanisław Kunikowski, rektor KSW, dokonał uroczystego otwarcia sympozjum, które poprowadził ks. prał. dr hab. Jacek Szymański, rektor Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Całość podzielono na dwie części. Pierwsza poświęcona była działalności naukowej i kulturalnej ks. Pasierba, a drugą stanowiły wspomnienia o bohaterze sobotniego wydarzenia.
 
Jako pierwszy głos zabrał ks. bp Wiesław Śmigiel, który wygłosił referat pt.: „Ksiądz Janusz Pasierb jako poeta dialogu”. Przypomniał on dokonania „pomorskiego wieszcza”, szczególnie jako człowieka dialogu, zarówno poezji z teologią, jak i między ludźmi, ponieważ „żył pomiędzy ziemią a niebem”. Hierarcha przypomniał, o niezwykłej umiejętności Księdza Profesora, który „mądre i skomplikowane traktaty teologiczne potrafił – dzięki poezji – przełożyć na język przystępny i dotykający ludzkiej egzystencji”.
 
Następnie prof. dr hab. Józef Borzyszkowski z Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawił odczyt zatytułowany: „Małe ojczyzny uczą żyć w ojczyznach wielkich, w wielkiej ojczyźnie ludzi”.  Odwołał się do dwóch pierwszych publikacji poświęconych bohaterowi sympozjum: „Pomorskie drogi ks. Janusza Pasierba” (red. Bogdan Wiśniewski, Pelplin: Bernardinum, 1994) oraz „Wstępujący na wzgórze” (red. Maria Wilczek, Pelplin: Bernardinum, 1995). Przypomniał o wadze małych, regionalnych ojczyzn, cytując słowa Profesora, by „zbliżać to, co nasze i małe, ku temu, co wielkie, nie pozwalając temu, co małe, bezkształtnie się rozpływać”.
 
Po krótkiej przerwie nastąpiła dalsza część spotkania, w której można było wysłuchać trzech świadectw ukazujących osobiste relacje z Księdzem Profesorem.
 
Jako pierwszy wystąpił ks. bp Andrzej Suski, przyjaciel i świadek pracy dydaktycznej ks. Pasierba. Ukazał w nim obraz Poety z Pomorza zaangażowania w pracę, uśmiechniętego świadka, który „żył kapłaństwem, służył Kościołowi, służył Bożym słowem”.
 
Kolejne świadectwo wygłosiła p. Maria Wilczek, honorowa Prezes Polskiego Związku Kobiet Katolickich, świadek życia oraz pracy poety i eseisty. Z wygłosu wyłoniła się wielobarwna postać człowieka i kapłana, zanurzonego w modlitwie, głęboko oddanego służbie bliźniego. Prelegentka przypomniała, że ks. Pasierb potrafił słuchać ludzi, wsłuchiwać się w problemy zarówno prostych jak i uczonych, dojrzałych i młodych, którzy często przychodzili do niego po poradę.
 
Następnie ks. kan. dr Wincenty Pytlik, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie, przedstawił swojego Profesora jako „arbiter elegantiarum”, a także artystę słowa.
 
Podsumowania sympozjum dokonał ks. bp Wiesław Mering. Pasterz Diecezji wspominał ks. Pasierba jako człowieka modlitwy, który nawet w ostatnich chwilach życia pragnął pochylać się nad brewiarzem, do końca pełnego humoru, radości. Bp Mering przypomniał też o konieczności zaangażowania się wszystkich w troskę o kulturę, bowiem „Kościół powołany jest przede wszystkim do pielęgnowania kultury, a częścią tej kultury jest więź człowieka z Bogiem”. Hierarcha przytoczył też pełną nadziei notatkę ks. Janusza Pasierba: „Nie odchodzimy po śmierci w pustkę, bo przecież po tamtej stronie jest Pan Jezus, jest Matka Boża, są ludzie, których kochaliśmy. Oni dzięki tej miłości zabierają cześć naszego serca tam. Dlatego my tu czujemy się bez nich źle, ale z drugiej strony dzięki temu odnajdujemy pełnię tego serca w tamtej przestrzeni”.
 
Sympozjum przygotowały wspólnie Kujawska Szkoła Wyższa i Diecezja Włocławska.