Znaczek Poczty Polskiej z okazji 900-lecia diecezji włocławskiej


22 kwietnia 2023 r., KAI

Znaczek Poczty Polskiej z okazji 900-lecia diecezji włocławskiej

Walor obiegowy emisji „900-lecie Diecezji Włocławskiej” to kolejne wydawnictwo filatelistyczne Poczty Polskiej, które upamiętnia ważne rocznice i jubileusze dotyczące postaci i obiektów sakralnych przyczyniających się do budowania tożsamości religijnej Polaków.
 
Projekt znaczka przedstawia krzywaśń pastorału bpa Macieja z Gołańczy oraz herb diecezji włocławskiej. W grafice koperty Pierwszego Dnia Obiegu (FDC) zaprezentowano bullę papieża Eugeniusza III z 1148 r. oraz widok katedry pw. Wniebowzięcia NMP we Włocławku. Na datowniku znalazło się logo jubileuszu z kopią ikony Jasnogórskiej oraz nazwą emisji.
 
– Poczta Polska wśród bogatej tematyki wydawnictw filatelistycznych przybliża również dzieje Kościoła katolickiego. Nową emisją pragnie uczcić jubileusz diecezji włocławskiej, która obok gnieźnieńskiej czy krakowskiej na przestrzeni wieków stanowiła jedną z najbardziej istotnych i znaczących diecezji. Unikalną odsłoną znaczka pocztowego pragniemy wyrazić nasze podziękowanie za 900 lat posłannictwa duszpasterskiego – podkreśla Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej.
 
Diecezja włocławska jest jedną z trzech diecezji obrządku łacińskiego w metropolii gnieźnieńskiej w Polsce, z którą związana była od początku jako jej diecezja sufraganalna. Podczas zaborów została włączona do metropolii warszawskiej. Od 1925 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, ponownie podporządkowano ją metropolicie gnieźnieńskiemu. Współcześnie pozostała w swojej macierzystej prowincji kościelnej. W tej diecezji urodzili się oraz spędzili pierwsze lata życia: św. siostra Faustyna Kowalska i św. ojciec Maksymilian Maria Kolbe. Na jej terenie poniósł śmierć męczeńską bł. ks. Jerzy Popiełuszko.
 
O znaczku:
 
Autor projektu: Poczta Polska
 
Liczba znaczków: 1
 
Wartość: EKONOMICZNY S
 
Nakład: 10 000 000 szt. powtarzalny
 
Technika druku: rotograwiura
 
Format znaczka: 31,25 x 25,5 mm
 
Papier: fluorescencyjny
 
Arkusz sprzedażny: 100 znaczków
 
Data wprowadzenia do obiegu: 22 kwietnia 2023 r.