XIII Międzynarodowe Zgromadzenie Equipes Notre – Dame w Turynie

24 lipca 2024 r., Tekst i zdjęcia: ks. Rafał Zieliński

XIII Międzynarodowe Zgromadzenie Equipes Notre – Dame w Turynie

Małżeństwa z diecezji włocławskiej należące do Zgromadzenia Equipes Notre – Dame wraz ze swoim doradcą duchowym ks. dr. Rafałem Zielińskim uczestniczyły w dniach od 15 do 20 lipca br. w Turynie w XIII Zgromadzeniu Equipes Notre – Dame. Był to czas pełen głębokich treści, medytacji, modlitwy, konferencji, ale także przyjacielskich spotkań, rozmów, wzruszeń i radości.

Hasłem tegorocznego Zgromadzenia były słowa: „Idźmy z gorejącym sercem!”, a każdy dzień stawiał małżonków na „drodze do Emaus”, aby coraz lepiej poznawać Chrystusa i rozpoznawać Jego obecność w życiu małżeńskim i rodzinnym. W wypełnionej niemal dziesięciu tysiącami uczestników w „Inalpi  Arenie”, każdy poranek rozpoczynał się od modlitwy, prowadzonej przez przedstawicieli różnych narodów. Ubogacające były medytacje nad fragmentem Pisma Świętego prowadzone przez Marinę Marcolini. Małżonkowie mogli wsłuchiwać się w treść konferencji i świadectw. Poruszające były zwłaszcza świadectwa małżeństw: Esther i Matthiasa Chiwaya z Malawi oraz Viktorii i Dymytro z Ukrainy, którzy podzielili się życiem w trudnej sytuacji swoich krajów.

Centralnym wydarzeniem każdego dnia była Eucharystia koncelebrowana przez kapłanów z osiemdziesięciu krajów, która pozwała odkryć żywą obecność Jezusa Chrystusa, przychodzącego w Słowie Bożym i w Eucharystii, pomimo różnic kulturowych i językowych.

Niezwykłym doświadczeniem i bogactwem okazały się grupy dzielenia, utworzone z małżeństw i kapłanów różnych narodowości. Wymiana myśli i refleksje dotyczące sposobów przeżywania wiary oraz relacji w małżeństwie pokazały, że wszystkich ludzi łączą te same troski i radości.

Podczas pobytu w Turynie uczestnicy mieli okazję pielgrzymować do katedry pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, aby modlić się w kaplicy Świętego Całunu, a także wędrować duchowym szlakiem „świętych społecznych” tego miasta, czyli św. Jana Bosco,  Dominika Savio czy Piotra Jerzego Frassatiego.
Czas przeżyty na Zgromadzeniu z pewnością umocnił przekonanie, że charyzmat Equipes Notre-Dame jest wielką szansą dla współpracy małżonków i kapłanów w misji dawania świadectwa wiary.

„Equipes Notre-Dame” to ruch duchowości małżeńskiej, którego podstawowym celem, zgodnie z wolą założyciela ks. Henri Caffarela, jest „pomagać małżeństwom w dążeniu do świętości”. Wspólnota ma charakter międzynarodowy i obecna jest prawie na wszystkich kontynentach świata. Pomimo zróżnicowania, jeśli chodzi o język oraz kulturę, małżonkowie wyznają te same wartości
i zmierzają w tym samych kierunku.