Włocławek: wyruszyła 31. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

6 sierpnia 2019 r.

Włocławek: wyruszyła 31. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

6 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego, wyruszyła na Jasną Górę XXXI Piesza Pielgrzymka Włocławska. Wzorem lat ubiegłych rekolekcje w drodze rozpoczęła Msza św. sprawowana w bazylice katedralnej, której przewodniczył ks. bp Wiesław Mering. Na wspólnej modlitwie nie zabrakło księży, sióstr zakonnych oraz licznie zgromadzonych wiernych świeckich. Wszystkich zgromadzonych powitał i pozdrowił ks. prał. Michał Krygier, proboszcz parafii katedralnej i dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego. Homilię wygłosił ks. Sebastian Adamczyk, kierownik pielgrzymki.

Kaznodzieja podkreślił, że tak jak niegdyś Jezus wyruszył na wysoką górę, aby się modlić, tak dziś pielgrzymi wyruszają na Jasną Górę z modlitwą w sercu i na ustach. „Podczas tej modlitwy będziemy przedstawiali Bogu  intencje osobiste radosne i smutne, te codzienne i te życiowe, własne i tych, którzy zostali w domach. […] Idziemy aby się modlić, aby przeżyć rekolekcje w drodze, aby zobaczyć Jezusa”, mówił homilista.

Ks. Sebastian nawiązał także, do tegorocznego hasła duszpasterskiego „W mocy Bożego Ducha”. Podkreślał, że zadaniem pielgrzyma jest odkrywać rolę i doniosłość Ducha Świętego w codziennym życiu. „Idziemy, bo chcemy żyć pełnią Ducha Świętego”, tłumaczył.

Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Kierownik wyraził słowa wdzięczności wobec Pasterza Diecezji, proboszczów włocławskich parafii i wszystkich, którzy duchowo i materialnie wspierają pielgrzymi trud. Jednocześnie poprosił Księdza Biskupa o wskazanie szczegółowej intencji, którą pielgrzymi mają przyjąć na czas wędrowania maryjnym szlakiem.

Swoje słowo skierował do pielgrzymów także Pasterz Diecezji. Nawiązując do święta Przemienia Pańskiego zauważył, że otwiera ono każdego wierzącego człowieka na przestrzeń wiary. Oprócz tego polecił, aby pielgrzymi modlili się za Kościół. „Módlcie się za Kościół powszechny; za sternika tej łodzi, Ojca Świętego Franciszka, aby umiał nawróciwszy siebie umacniać braci, dokładnie tak, jak mówi Ewangelia. Bo nawrócenia i przemienienia wszyscy potrzebujemy”, mówił bp Mering.

Ksiądz Biskup poprosił także, aby pielgrzymi modlili się o powołania. Szczególne słowa szacunku i wdzięczności skierował pod adresem grupy osób niepełnosprawnych, która zwyczajem lat ubiegłych, wraz z opiekunem, ks. Pawłem Zalewskim, diecezjalnym duszpasterzem osób chorych i niepełnosprawnych, zanosi przed Matczyne Oblicze swoje modlitwy.

W tegorocznej Pieszej Pielgrzymce Włocławskiej na Jasną Górę bierze udział ponad 200 pielgrzymów. Pątnicy mają do pokonania 280 km w ciągu 8 dni. 13 sierpnia włocławskie „Amaranty”, wspólnie z grupą z Konina, Turku i Dzierżaw, dotrą przed Cudowny Obraz Czarnej Madonny, a zwieńczeniem ich wędrówki będzie wieczorna Eucharystia wszystkich pielgrzymich grup.