Włocławek: Niedziela Świętej Rodziny w nowym sanktuarium

29 grudnia 2020 r., tekst: Kacper Włodarczyk, fot. ks. Julian Głowacki

Włocławek: Niedziela Świętej Rodziny w nowym sanktuarium

Podczas Niedzieli Świętej Rodziny ks. bp. Wiesław Mering gościł w parafii świętego Józefa we Włocławku. Jego wizyta wiązała się z trzema wyjątkowymi okolicznościami – podniesieniem kościoła do rangi Sanktuarium św. Józefa, otwarciem i poświęceniem kaplicy całodziennej Adoracji Najświętszego Sakramentu oraz odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich par należących do naszej wspólnoty.

Wraz z Księdzem Biskupem Mszę św.  koncelebrowali: liturgista i józefolog - ks. infułat prof. Krzysztof Konecki oraz gospodarz miejsca -  ks. prałat dr Janusz Bartczak.

Uroczysta Eucharystia, z parafialną asystą Liturgicznej Służby Ołtarza i z udziałem Scholi, rozpoczęła się w nowo powstałej Kaplicy pod wezwaniem Świętej Rodziny. Ksiądz Proboszcz zwrócił się z prośbą do Pasterza Diecezji o poświęcenie tegoż miejsca, oddając go na wyłączną własność Panu Bogu. Podczas procesji do Stołu Pańskiego, Biskup Ordynariusz pokropił uczestników liturgii wodą święconą, by z czystym sercem móc przeżyć Najświętszą Ofiarę.

Ksiądz Biskup w pierwszych słowach odczytał dekret z dnia 08.12.2020 r. ustanawiający kościół świętego Józefa we Włocławku Sanktuarium Diecezjalnym, w którym będzie sprawowany kult Oblubieńca Bogarodzicy. Tym samym ksiądz Proboszcz został mianowany Kustoszem Sanktuarium.

W swojej homilii Ksiądz Biskup podkreślił wagę Święta Świętej Rodziny, z które wypływają konsekwentnie trzy elementy. Pierwszym z nich jest nowa kaplica. Otwarcie jej pozwala doświadczyć czułości i dotknięcia Boga z naszej strony oraz dotknięcia przez Boga w nas tego, co jest słabe i kruche. Poprzez cichą, osobistą modlitwę w tym miejscu przed wystawionym Żywym Bogiem będziemy mogli pogłębić naszą wiarę i przybliżyć się do Zbawiciela.

Drugi akcent to Sanktuarium św. Józefa. Wyróżnienie to, a zarazem zobowiązanie sprawia, że nasza świątynia staje się miejscem, które ma jeszcze bardziej promieniować Ewangelią, Jezusem i czcią Opiekuna Dzieciątka Jezus. Wspominając ks. bp. Jana Zarębę i jego przyczynienie się do wzniesienia świątyni, Kaznodzieja powiedział, że jego zmarły poprzednik już dawno przygotowywał ten dzień – dzień wzniesienia parafii św. Józefa do rangi Sanktuarium. Z wielką radością Biskup Ordynariusz spełnił marzenie zmarłego Biskupa Zaręby, poprzednich Proboszczów i obecnego oraz parafian. Stało się to krótko przed ogłoszeniem przez Papieża Franciszka Roku Świętego Józefa w Kościele Katolickim. Powstanie Sanktuarium jest pierwszym owocem tego Roku w naszej Diecezji - powiedział ks. bp Mering.

Trzeci motyw to Jubileusze małżeńskie. Są one gwarancją świętości całego społeczeństwa i Kościoła – to wartości brakujące w naszej codzienności, dlatego celebracja ich jest wspaniała. Pary małżonków swoim przykładem życia i pobożności ukazują swoim dzieciom, że rodzina musi być - podobnie jak Kościół - jedna, wypełniona świętością, powszechna i otwarta na innych, a także uzdolniona, by głosić Jezusa Chrystusa swoim działaniem i codziennym życiem. Na zakończenie swojego słowa Ksiądz  Biskup zalecił wiernym, by wzywali orędownictwa św. Józefa i zawierzali Mu wszystkie swoje zmartwienia.

Po kazaniu Ksiądz Kustosz przedstawił uczestnikom liturgii 35 par małżonków uwzględniając przy każdym nazwisku rocznicę zawarcia związku sakramentalnego. Po uproszeniu Boga o dalsze łaski i błogosławieństwo, małżonkowie zwrócili się do siebie twarzami, podali sobie prawe dłonie i patrząc sobie w oczy, odpowiedzieli na pytania Celebransa oraz złożyli zapewnienia o coraz doskonalszym miłowaniu siebie na wzór ofiarnej miłości Chrystusa, okazywaniu szacunku, o życiu w wierności i wsparciu „w troskach i radościach, w zdrowiu i chorobie, służąc sobie z serca i modląc się za siebie, aż do końca życia”.

Zakończenie Eucharystii uświetniło odśpiewanie Panu Bogu z głębi serc z przekonaniem, wiarą i pełną mocą hymnu Te Deum Laudamus. Na prośbę Księdza Proboszcza, Pasterz Kościoła Włocławskiego zezwolił, by na zakończenie każdej Eucharystii odmawiać modlitwę papieża Franciszka na Rok św. Józefa.

Kaplicę zaprojektował p. Włodzimierz Kaniewski, a wykonała firma p. Janusza Górniaka. Adoracja będzie odbywa się od poniedziałku do soboty w godzinach 7:30 - 17:50, a w niedzielę 13:00 - 17:50