Włocławek: bp Wętkowski przewodniczył Mszy św. w rocznicę śmierci bp. Bronisława Dembowskiego

16 listopada 2023 r.

16 listopada 2019 r. zmarł biskup włocławski senior Bronisław Dembowski. W czwartą rocznicę jego śmierci, we włocławskiej katedrze, sprawowana była Msza św. o wieczne zbawienie 75. biskupa diecezjalnego włocławskiego. Eucharystii przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski, a koncelebrowali m.in.: biskup senior Stanisław Gębicki i kapituła katedralna.

Okolicznościową homilię wygłosił ks. Janusz Gręźlikowski, były kapelan zmarłego biskupa, obecnie oficjał Sądu Kościelnego we Włocławku. Zaprosił on zgromadzonych na liturgii, by w świetle Bożego słowa podjęli refleksję nad przemijalnością doczesnego życia i własnym przygotowaniem na spotkania z Bogiem w królestwie niebieskim. W tym kontekście podzielił się osobistym wspomnieniem o śp. bp. Bronisławie Dembowskim. – Był człowiekiem serdecznym, z ogromnym poczuciem humoru, a jednocześnie prawdziwym ojcem dla prezbiterów, którym potrafił zwrócić uwagę. Cechowała go również wrażliwość na ludzką biedę i krzywdę – wyliczał homilista.

Po zakończonej Eucharystii księża biskupi i wszyscy obecni na liturgii mieli możliwość modlić się za śp. bp. Bronisława Dembowskiego przy jego grobie w podziemiach włocławskiej katedry.

Biskup Bronisław Dembowski zmarł 16 listopada 2019 r. w wieku 92 lat. Urząd Biskupa Włocławskiego pełnił w latach 1992-2003. Ceremonia pogrzebowa odbyła się 22 i 23 listopada 2019 r.

Na podstawie informacji al. Mateusza Halika
foto: archiwum diecezja.wloclawek.pl