Włocławek: bp Mering przewodniczył uroczystościom Objawienia Pańskiego

6 stycznia 2020 r., tekst: dk. ŁP; foto: ks. JG

Włocławek: bp Mering przewodniczył uroczystościom Objawienia Pańskiego

„Idziemy, żeby dotknąć Jezusa, żeby zatrzymać się przed Nim, żeby Mu powiedzieć dokładnie to, co Trzej Mędrcy chcieli powiedzieć: że widzą w Nim Pana, że widzą w Nim narodzonego Mesjasza”, mówił ks. bp Wiesław Mering podczas Eucharystii sprawowanej we włocławskiej katedrze w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Tegoroczna Msza św. była dziękczynieniem diecezji za 20 lat posługi biskupiej ks. bp. Stanisława Gębickiego.

Ordynariusz Włocławski witając obecnych w świątyni zaakcentował, że w katedrze od ponad 600 lat liturgia uobecnia spotkanie Mędrców z Mesjaszem, w której „ludzkie serca proszą o to, bez czego człowiekowi jest trudno żyć - o pokój, sprawiedliwość i prawdę”. Hierarcha podkreślił prawdę o rzeczywistej obecności Jezusa w Eucharystii, która jest „najprawdziwszym dotknięciem Jezusa”. Dziękując za świadectwo wiary, bp Mering zwrócił się z apelem do zgromadzonych: „obudźmy w sobie wiarę, obudźmy sobie miłość do Niego. Bądźmy chrześcijanami, którzy wiedzą, co ich religia mówi, co obiecuje i do czego wzywa”.

Podczas Eucharystii homilię wygłosił ks. prał. Sławomir Deręgowski, wikariusz biskupi rejonu włocławskiego. Homilista wyjaśnił, że podczas przeżywania uroczystości Objawienia Pańskiego dokonuje się prawdziwa epifania Chrystusa (gr. epifaneia oznacza objawienie, ukazanie się). „Jesteśmy Kościołem Chrystusa, Jego Ciałem, w którym objawia się On dzisiaj poprzez nas” - mówił ks. Deręgowski. Ten wielki dar zobowiązuje do miłowania Kościoła, który jest wspólnotą w drodze. Kontynuując podjętą refleksję ksiądz prałat zauważył również, że zadanie współczesnej gwiazdy betlejemskiej mają spełniać chrześcijanie, którzy są „gwiazdozbiorem Chrystusa” i wskazują drogę do Zbawiciela.

Uroczystości śpiewem towarzyszył chór klerycki i katedralny pod dyrekcją ks. prał. Józefa Nowaka.

Eucharystię poprzedził Orszak Trzech Króli, w którym wziął udział ks. bp Wiesław Mering. Hasłem tegorocznego orszaku są słowa: „Cuda, cuda ogłaszają”. Już po raz dziewiąty Kacper, Melchior i Baltazar wraz mieszkańcami miasta wyruszyli, by oddać pokłon narodzonemu Jezusowi. Wśród radosnego śpiewu kolęd, uczestnicy wydarzenia przeszli z Placu Wolności do bazyliki katedralnej, dziękując Bogu za „wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej Ojczyzny”, w sposób szczególny pamiętając o zbliżającej się beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. W przygotowanie przemarszu zaangażowali się uczniowie Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Długosza we Włocławku.

Po zakończonej Eucharystii, w Domu Biskupów Włocławskich, Pasterz Diecezji spotkał się z samorządowcami oraz parlamentarzystami i przedsiębiorcami z Włocławka i okolic na tradycyjnym spotkaniu noworocznym.