Uroczyste Nieszpory przed świętem Ofiarowania Pańskiego

1 lutego 2019 r., Foto: ks. JG

Uroczyste Nieszpory przed świętem Ofiarowania Pańskiego

W wigilię święta Ofiarowania Pańskiego Ksiądz Biskup Stanisław Gębicki przewodniczył uroczystym Nieszporom w kościele pw. Wszystkich Świętych we Włocławku. Na wspólnej modlitwie zgromadzili się księża, osoby życia konsekrowanego oraz wierni świeccy.

Uczestniczących powitał o. Mariusz Dębiński OFM, gwardian klasztoru włocławskiego. Kazanie wygłosił ks. kan. dr Sebastian Osiński, proboszcz par. Ducha Świętego we Włocławku. Kaznodzieja, podkreślił, że poprzez Pismo święte Bóg chce spotkania z człowiekiem. Stąd celebrujemy Liturgię Godzin. Ksiądz Kanonik zaznaczył, że życie konsekrowane jest darem dla Kościoła, w nim się rodzi i rozwija.  Być szczęśliwą siostrą zakonną, szczęśliwym zakonnikiem, kapłanem, szczęśliwym chrześcijaninem, znaczy tyle samo co kroczyć śladami Tego, który jest moim ideałem, który jest moim celem. Kroczyć drogami Bożymi, w blasku Bożej obecności. Założyciele i fundatorzy zakonów czy zgromadzeń stali się drogowskazami, ponieważ poszli drogą Bożą.

Na zakończenie Nieszporów Ksiądz Biskup Stanisław Gębicki w słowie skierowanym do uczestniczących w modlitwie zaznaczył, że Ewangelia święta Ofiarowania Pańskiego zwraca naszą uwagę na świątynię. Ona jest namacalnym miejscem obecności i czci Boga, domem Boży. Miejscem niegasnącej nadziej dla ludzi zawierzenia. Do tej świątyni przychodziła Maryja z Józefem, by zgodnie z prawem ofiarować swojego pierworodnego syna. Ksiądz Biskup podkreślił, że życie i służba osób konsekrowanych jest też związana ze świątynią. Do świątyni należy codziennie przynosić pierwociny swoich przyrzeczeń, swoich trudów, miłości, swojego krzyża.