Niezwykły dar dla Biskupa Włocławskiego

31 stycznia 2019 r., tekst i foto: ks. AT

Niezwykły dar dla Biskupa Włocławskiego

Ks. prał. dr hab. Tomasz Kaczmarek przekazał dzisiaj księdzu biskupowi Wiesławowi Meringowi Bullę Beatyfikacyjną 108 Męczenników Kościoła w Polsce z okresu II wojny światowej. Niezwykły dar został ofiarowany Pasterzowi Kościoła Włocławskiego w związku z przeżywaną w tym roku 20. rocznicą beatyfikacji. Ów wyjątkowy dokument spisany jest na pergaminie oraz sygnowany pieczęcią papieską, nazywaną Pierścieniem Rybaka (Anulus Piscatoris) używaną przez Jana Pawła II.

Bulla ta znajdowała się w posiadaniu ks. Kaczmarka jako postulatora generalnego tego procesu beatyfikacyjnego.

108 Męczenników Kościoła w Polsce z okresu II wojny światowej zostało wyniesionych do chwały ołtarzy przez papieża Jana Pawła II dnia 13 czerwca 1999 r. w Warszawie. Wśród nowo beatyfikowanych znaleźli się prezbiterzy diecezji włocławskiej, m.in.: ks. Henryk Kaczorowski, rektor włocławskiego seminarium oraz dwóch alumnów. W tym gronie są także proboszcz i wikariusz z Osięcin. Aby przypomnieć ich świadectwo wiary, decyzją ks. bp. Wiesława Meringa, tegoroczne spotkanie duchowieństwa diecezji włocławskiej będzie miało miejsce w osięcińskim Sanktuarium Błogosławionych Kapłanów Wincentego  Matuszewskiego i Józefa Kurzawy, Męczenników Eucharystii i Jedności Kapłańskiej (24 maja br.).