Spotkanie formacyjno-szkoleniowe organistów diecezji włocławskiej

19 listopada 2022 r., ks. MZ

Spotkanie formacyjno-szkoleniowe organistów diecezji włocławskiej

W sobotę, 19 listopada, w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, odbyło się spotkanie formacyjno-szkoleniowe dla organistów diecezji włocławskiej. Wydarzenie zgromadziło ponad 80 muzyków kościelnych, nauczycieli i uczniów Diecezjalnego Studium Organistowskiego we Włocławku.

Spotkanie rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu z możliwością skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

Po przejściu do auli ks. dr Janusz Drewniak, przewodniczący Komisji ds. Muzyki Kościelnej Diecezji Włocławskiej przedstawił nowy skład komisji powołany przez biskupa włocławskiego. Następnie ks. Drewniak zaprezentował nowy Statut Organistów Diecezji Włocławskiej i omówił jego najważniejsze założenia. W dyskusji nad dokumentem padło wiele ciekawych spostrzeżeń i wątpliwości, które zgromadzeni próbowali rozstrzygnąć.

Ks. Marcin Ziółkowski omówił sprawy bieżące związane m.in. z przygotowaniami do jubileuszu diecezji i nawiedzenia Matki Bożej w kopii ikony Jasnogórskiej oraz zaprezentował Akompaniamenty organowe do pieśni kościelnych p. prof. Mieczysława Antkowskiego. Publikacja jest ostatnim owocem posługi organistom śp. ks. prof. Józefa Nowaka, jednak ze względu na pandemię nie było możliwości jej wcześninaejszego udostępnienia.

Następnie ks. prał. Sławomir Deręgowski, dyrektor DSO, wręczył dyplomy ukończenia studium trojgu absolwentom i przedstawił krótko aktualną działalność szkoły.

Podczas mszy św. pod przewodnictwem ks. Drewniaka, sprawowanej z formularza o św. Cecylii, patronce muzyki kościelnej, ks. Deręgowski w homilii pochylił się nad trudami i obowiązkami organisty jako człowieka wierzącego i praktykującego.

Ostatnim punktem spotkania był obiad na seminaryjnym refektarzu, będący okazją do wzajemnego poznania, nawiązania braterskich relacji i wymiany myśli dotyczących posługi organistowskiej.

Kolejne spotkanie formacyjno-szkoleniowe zaplanowano na 25 listopada 2023 r.