Parafianie z Góry pielgrzymowali na Kujawach

25 sierpnia 2024 r., Tekst i zdjęcia: kl. Adam Kałużny

Parafianie z Góry pielgrzymowali na Kujawach

24 sierpnia, w przedostatnią sobotę wakacji, 40-osobowa grupa parafian z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Górze udała się z pielgrzymką do Włocławka, aby nawiedzić w 100. rocznicę miejsce święceń kapłańskich bł. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz tamę włocławską w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Pielgrzymowanie rozpoczęło się od tamy, gdzie wierni odmówili różaniec w intencji rychłej kanonizacji męczennika. Kolejnym punktem na mapie pielgrzymów była włocławska fara, gdzie zostali powitani przez ks. kan. dr. Piotra Dykowskiego, znanego im z rekolekcji prowadzonych w ubiegłym roku w ich parafii. Ks. Dykowski przybliżył historię parafii św. Jana Chrzciciela, najstarszej we Włocławku. Po krótkim odpoczynku na włocławskiej starówce pielgrzymi udali się do Muzeum Diecezjalnego, gdzie dyrektor placówki ks. dr Zbigniew Łukasik zapoznał ich ze znajdującymi się tam zbiorami. Następnie udali się do seminarium, gdzie najpierw w kościele seminaryjnym odmówili Anioł Pański, a potem zjedli obiad w refektarzu; mieli też możliwość zwiedzić to jedno z najstarszych seminariów w Polsce. Kolejnym punktem nawiedzenia grodu biskupiego była bazylika katedralna, gdzie pielgrzymi modlili się w kaplicy MB Śnieżnej, miejscu święceń kapłańskich Prymasa Tysiąclecia, a potem przed Najświętszym Sakramentem odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Następnie udali się przed Pałac Biskupów i na bulwary wiślane, aby mieć czas wolny dla siebie. W drodze powrotnej uczestniczyli we Mszy św. w parafii św. Jana Chrzciciela w Służewie, której przewodniczył ks. Jan Dominowski, wieloletni proboszcz parafii Góra.

Dla większości pielgrzymów był to pierwszy wyjazd do Włocławka, ale jak sami zapewniają, nie ostatni. Organizatorem pielgrzymki był kl. Adam Kałużny.