Osięciny: plenerowe Misterium Męki Pańskiej

10 kwietnia 2022 r., tekst i foto: ks. JG

Osięciny: plenerowe Misterium Męki Pańskiej

Mimo, że temperatura spadła do zaledwie kilku stopni powyżej zera, to według szacunków organizatorów, około 700 osób uczestniczyło w Misterium Męki Pańskiej w Osięcinach, które rozpoczęło się w Niedzielę Palmową o godz. 19.30 na skwerze w sąsiedztwie kościoła. Byli to nie tylko miejscowi wierni, ale także z wielu innych parafii diecezji i oddalonego o 25 km Włocławka. Blisko 100 osób liczyła obsada aktorów i obsługi technicznej, a zaangażowanych do pomocy było jeszcze kilkudziesięciu strażaków i policjantów.

Wprowadzając zgromadzonych w klimat misterium ks. Michał Laskowski nawiązał do słów papieża Franciszka z homilii podczas Mszy św. sprawowanej tego dnia na Placu św. Piotra, w których przypomniał o najtrudniejszym przykazaniu chrześcijańskim: miłości nieprzyjaciół. W osięcińskiej tajemnicy Męki Pana Jezusa nie zabrakło nawiązania do świadectwa miłości Męczenników Eucharystii i Jedności Kapłańskiej bł. ks. Wincentego Matuszewskiego i bł. ks. Józefa Kurzawy, ofiar II wojny światowej, którzy patronują sanktuarium w Osięcinach oraz współczesnego odniesienia do wojny na Ukrainie.

Wydarzenie zorganizowała Parafia Opieki Matki Bożej wraz z Urzędem Gminy w Osięcinach przy współpracy m.in. z Wydziałem Duszpasterstwa Ogólnego Włocławskiej Kurii Diecezjalnej, a honorowym patronatem objął biskup włocławski Krzysztof Wętkowski.

Zaangażowanie aktorów, wśród których liczną reprezentacją była młodzież oraz głębokie zamyślenie widzów, pozwala snuć plany o cykliczności osięcińskiego misterium.