Głuchów: Palmowa Niedziela u św. Macieja

11 kwietnia 2022 r., Beata Andrzejewska

Głuchów: Palmowa Niedziela u św. Macieja

W niedzielę 10 kwietnia 2022 roku w niewielkiej, bo liczącej zaledwie 620 osób, parafii pw. św. Macieja Apostoła w Głuchowie, w dekanacie dobrskim, zorganizowano pierwszy konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną, który cieszył się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Przygotowano 23 palmy. Ks. Maciej Burszewski, nowy duszpasterz parafii nagrodził 7 najbardziej wyjątkowych, a wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i słodkie upominki.

Palma to nieodłączny atrybut Niedzieli Palmowej, która rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. Sama palma symbolizuje jednocześnie Mękę Chrystusa oraz Jego triumf nad śmiercią, czyli Zmartwychwstanie. Procesje z palmami mają więc głęboki wymiar religijny.

Z biegiem wieków wygląd palmy wyewoluował z prostego wierzbowego bukietu w palmy bogato zdobione, dekorowane kłosami zboża, owocami, wstążkami, bibułą, kwiatami, które stały się przedmiotem licznych konkursów.