Nawiedzenie Matki Bożej w rodzinnej parafii bp. Wętkowskiego

15 lutego 2023 r., ks. AT

Nawiedzenie Matki Bożej w rodzinnej parafii bp. Wętkowskiego

W środowe popołudnie, 15 lutego, rozpoczęło się nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w parafii św. Michała Archanioła w Gnieźnie, rodzinnej parafii biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego.

Po powitaniu Maryi przez miejscowego proboszcza, ks. Krzysztofa Woźniaka, przedstawicieli rodzin, młodzieży i dzieci, rozpoczęła się Msza św. której przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski. W homilii biskup włocławski przypomniał, że poprzednie nawiedzenie Matki Bożej w tej parafii miało miejsce 44 lat temu.

Nawiązując do ewangelicznej sceny nawiedzenia, homilista stwierdził, że Maryja idzie do Elżbiety nie tylko po to, żeby wspomóc starszą krewną, która również spodziewa się dziecka, ale przede wszystkim dlatego, że nie ma się komu zwierzyć. – Obie kobiety, Maryja i Elżbieta stanęły wobec wielkiej tajemnicy, którą mogły sobie przekazać prawie bez słów – mówił bp Wętkowski.

W tym kontekście wskazał trzy istotne rzeczy, które pomogą w dobrym przeżyciu nawiedzenia Maryi: milczenie, słowo i prawda.

Zatrzymując się przy pierwszym, ksiądz biskup podkreślił, że Maryja przede wszystkim uczy słuchać Boga. – Maryja w Kanie Galilejskiej nie mówi Jezusowi co i jak ma zrobić, ale przedstawia problem: „nie mają już wina”, wiedząc, że Jej Syn rozwiąże ten problem – tłumaczył.

W dalszej części duchowny zachęcił do refleksji nad wypowiadanymi i przyjmowanymi słowami. – Gdzie szukam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania: w horoskopie czy Ewangelii? Kogo słucham i za czyim głosem idę w swoim życiu? – pytał retorycznie bp Wętkowski.

Rozważając zagadnienie prawdy, biskup włocławski podkreślił, że prawdy o sobie należy szukać nie w świecie, ale u Boga. Przestrzegał też przed relatywizowaniem rzeczywistości i mówieniem, że jest wiele prawd lub że ona leży po środku. – Prawda jest tylko jedna i jest nią Jezus Chrystus – powiedział.

Na zakończenie ponownie zachęcił, by czas nawiedzenia przeżyć w modlitewnym milczeniu, słuchaniu słowa i poszukiwaniu prawdy. – Wtedy możemy być przekonani, że ziarno, które dziś zostanie zasiane przyniesie plon. Przyniesie plon w swoim czasie – zakończył bp Wętkowski.

Zakończenie nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w Archidiecezji Gnieźnieńskiej odbędzie się w najbliższą niedzielę, 19 lutego. Natomiast 22 kwietnia rozpocznie się nawiedzenie Matki Bożej w Diecezji Włocławskiej. Uroczyste powitanie Maryi i początek nawiedzenia będzie miał miejsce w parafii Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli.