Spotkanie zespołu przygotowującego Nawiedzenie Matki Bożej i Jubileusz 900-lecia Diecezji Włocławskiej

16 lutego 2023 r., tekst: ks. AT; foto: ks, JG

W czwartek, 16 lutego, w Kurii Diecezjalnej miało miejsce kolejne spotkanie zespołu przygotowującego Nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej oraz obchody Jubileuszu 900-lecia Diecezji Włocławskiej.

Obradom przewodniczył biskup diecezjalny Krzysztof Wętkowski. W trakcie spotkania omówiono bieżące sprawy związane ze zbliżającymi się wydarzeniami.

Ksiądz biskup zapoznał się m.in. z przebiegiem diecezjalnego konkursu maryjnego, zorganizowanego przez Wydział Katechetyczny Kurii, w który włączyło się około 80 szkół podstawowych.

Omówiono także przygotowania i organizację wystawy plenerowej poświęconej 900-leteniej historii diecezji oraz pierwszemu nawiedzeniu Matki Bożej w diecezji włocławskiej. Zostanie ona zainaugurowana 22 kwietnia br., w Zduńskiej Woli. Ekspozycja gościć będzie różnych miastach diecezji.

Ciekawą inicjatywą jest też strona internetowa poświęcona dziejom Diecezji Włocławskiej.

Kolejnym ważnym wydarzeniem roku jubileuszowego będzie premiera specjalnie na tę okazję skomponowanego oratorium, opartego na Ośmiu Błogosławieństwach z Jezusowego Kazania na Górze (Mt 5,3-11), a ukazującego dziewięć wieków diecezji włocławskiej oraz największych postaci z nią związanych. Przygotowania dzieła podjął się kompozytor Roman Drozd, a wykonania Orkiestra Wojskowa Filharmonii Pomorskiej Opera Nova i Chór Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Premiera oratorium zaplanowana jest na 30 kwietnia br. w bazylice katedralnej we Włocławku.

Inauguracja Jubileuszu 900-lecia Diecezji Włocławskiej będzie miała miejsce 22 kwietnia br. Tego samego dnia w Zduńskiej Woli rozpocznie się nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej, które trwać będzie do 16 marca 2024 r.