Młodzież z diecezji włocławskiej uczestniczy w ŚDM

31 lipca 2023 r., ks. PP

Młodzież z diecezji włocławskiej uczestniczy w ŚDM

1 sierpnia rozpoczynają się XXXVII Światowe Dni Młodzieży do Portugalii. Pielgrzymka młodzieży diecezji włocławskiej na to wydarzenie rozpoczęła się w środę 26 lipca. Najpierw młodzi pojechali autokarem z Włocławka do Berlina, a następnie polecieli samolotem do Lizbony. Wieczorem dotarli do Febres, gdzie przywitała ich miejscowa młodzież. Po ciepłym posiłku i modlitwie zostali przydzieleni do rodzin, które gościły ich podczas pobytu w Febres.

Czas zorganizowany w diecezji Coimbra był dla nich bardzo ciekawy i owocny. W czwartek 27 lipca włocławscy pielgrzymi zostali podzieleni na grupy i podczas spaceru z przewodnikami, zwiedzali miasteczko oraz wykonywali interesujące, integrujące zadania i zabawy razem z młodymi z innych krajów. Po Mszy Świętej w języku włoskim wszyscy razem udali się na festiwal Expofacic w miejscowości Cantanhede, na którym powitał ich miejscowy biskup i gdzie wybrzmiał hymn tegorocznych Światowych Dni Młodzieży. Przy muzyce i koncertach wspólnie się bawili.

Kolejny dzień pobytu w Portugalii (piątek) rozpoczął się Mszą Świętą, której przewodniczyli Łotysze. Następnie wszyscy brali udział w zawodach sportowych. Po obiedzie pojechali nad ocean, gdzie przeżywali chwile odpoczynku przy kąpieli i grze w piłkę. Na koniec dnia miał miejsce koncert uwielbienia prowadzony przez miejscową młodzież na czele z Emmanuelem, który był liderem wszystkich wydarzeń w Febres.

Przedostatniego dnia pobytu w diecezji Coimbra młodzi malowali symbol Światowych Dni Młodzieży na murze i pomagali w sprzątaniu okolicy kościoła. Następnie wszyscy udali się do Coimbry, żeby tam wziąć udział w Mszy Świętej pod przewodnictwem Biskupa Coimbry Virgilio Antunesa. Zwiedzili również miasto i wzięli udział w koncercie.

Ostatniego dnia, w niedziele, podczas Mszy Świętej dziękowali rodzinom oraz miejscowemu proboszczowi, który pochodzi z diecezji włocławskiej, za wspaniałą gościnę i wspólnie spędzony czas. Następnie wszyscy udali się do swoich rodzin na wspólny obiad i dalsze atrakcje.

Stałymi punktami, oprócz Mszy Świętej, były także modlitwa brewiarzowa, Różaniec oraz udział w przygotowanych katechezach.

„Możliwość udziału w Światowych Dniach Młodzieży to dla mnie niezwykłe doświadczenie. Jadąc do Portugalii byłam bardzo ciekawa kultury i zwyczajów jakie tutaj panują. Już od pierwszego dnia poczułam rodzinny klimat, a to wszystko dzięki ludziom, którzy są dla nas bardzo mili i gościnni - wskazała Emilia z Chełmicy Dużej, jedna z uczestniczek diecezjalnej pielgrzymki - Jest to żywy obraz Kościoła, który daje świadectwo o swojej wierze oraz miłości do Boga. W każdej napotkanej tutaj osobie dostrzegam otwartość na spotkanie z Jezusem oraz na drugiego człowieka. Niezwykłe jest to, że my wszyscy, jako młodzi ludzie z różnych zakątków świata potrafimy zjednoczyć się w tym czasie i wspólnie wielbić Boga poprzez modlitwę, śpiew oraz taniec” - dodała Emilia.

„Wiele się tutaj działo przez te kilka dni - mówi Julia z Sieradza - modlitwa, wspólnota, poznawanie nowych ludzi i ich zwyczajów. Czegoś mi jednak w tym brakowało. Zrozumiała to w niedzielę, kiedy mogłam zatrzymać się na chwilę adoracji w kościele. Tabernakulum tak małe, że mało kto je zauważył, ale ja zrozumiałam. Brakowało mi adoracji Jezusa i ta chwila ciszy była dla mnie wyjątkowym przeżyciem” - zauważyła Julia.

Z kolei Małgorzata tak przeżywała pierwszy tydzień Dni w Diecezjach: „Dni w diecezjach w Febres zostaną w mojej pamięci na długo. Przede wszystkim dzięki niepowtarzalnej możliwości zamieszkania u rodzin i stania się chociaż na chwilę częścią ich życia. Jestem ogromnie wzruszona ich poświeceniem, wsparciem i oczekiwaniem na nas, pielgrzymów.  Ich gościnność sprawiła, że poczułam się jak we własnym domu. Najbardziej poruszył mnie moment, w którym cała rodzina zjechała się na cotygodniowy, niedzielny obiad. Zobaczyłam jak bardzo są rodzinni i ciepli. Z niecierpliwością oczekują, aby ponownie wspólnie się spotkać i porozmawiać.

Bardzo dobrze wspominam również nasz przyjazd do Febres. Pomimo późnej pory oczekiwali na nas wolontariusze śpiewając tegoroczny hymn Światowych Dni Młodzieży. Właśnie wtedy zaraziłam się ich radością i uśmiechem! Wiedziałam, że to będzie wspaniały czas!

Dni w diecezjach po raz kolejny potwierdziły, że Pan Bóg zawsze stawia na mojej drodze odpowiednich ludzi w odpowiednim czasie. Nauczyłam się tutaj przyjmować wszystko co mi daje, bo głęboko wierzę w to, że to On ma dla mnie najlepszy plan”.

A dla Szymona było ważna atmosfera w grupie: „Gdy przyjeżdżałem z grupą pielgrzymów z Diecezji Włocławskiej, czułem niepewność, ponieważ zdecydowanej większości osób z grupy nie znałem osobiście, ale podczas różnorodnych i kreatywnych wydarzeń napełniłem się odwagą, radością i uśmiechem . Poznałem super przyjaciół! Naładowałem się energią Ducha Świętego na Wydarzenia Centralne w  Lizbonie. Już nie mogę się doczekać!”