Misterium Męki Pańskiej w Osięcinach

3 kwietnia 2023 r., ks. JG

Misterium Męki Pańskiej w Osięcinach

Jeszcze w południe mogło się wydawać, że zaplanowane na niedzielny wieczór, 2 kwietnia, w Osięcinach Misterium Męki Pańskiej nie odbędzie się ze względu na pogorszenie pogody. Mimo, że wieczorem temperatura ledwie przekraczała zero stopni Celsjusza organizatorzy nie zrezygnowali z realizacji inscenizacji, która na skwerze przy sanktuarium Męczenników Eucharystii i Jedności Kapłańskiej zgromadziła rzesze uczestników. Grupy zorganizowane przybyły nawet z oddalonych o ponad sto kilometrów parafii diecezji, położonych m.in. nieopodal Sieradza. Wśród widzów widowiska byli też goście spoza diecezji, m.in. z Gdyni, Torunia czy Łodzi. Aktorów i osób bezpośrednio związanych z obsługą techniczną było blisko 140, a zaangażowanych w przygotowania jeszcze więcej.

Profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie, pieczołowicie przygotowane dekoracje, charakteryzacje, stroje i rekwizyty, sprawiły, że widzowie, czuli się uczestnikami wydarzeń sprzed blisko dwóch tysięcy lat. I nawet chłód nie był dla nich zniechęcający. Modlitewna atmosfera potęgowana ciemnością nocy wprowadzała w atmosferę sacrum, którego kulminacyjny momentem było błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Według wstępnych szacunków organizatorów w tegorocznym Misterium Męki Pańskiej zorganizowanym na skwerze przy kościele w Osięcinach mogło uczestniczyć około tysiąca osób, których nie wystraszył nawet padający w ciągu dnia śnieg.

W czasie inscenizacji nie zabrakło też momentów oddania należnej pamięci i szacunku św. Janowi Pawłowi II z racji 18. rocznicy śmierci i nawiązania do skandalicznych ataków na jego osobę i towarzyszących im aktów wandalizmu.