Lubień Kujawski: Kolonie młodzieżowe „Sacred Heart”

21 lipca 2024 r., Tekst i zdjęcia: ks. Łukasz Kołodziejczak

Lubień Kujawski: Kolonie młodzieżowe „Sacred Heart”

„Wiara, przyjaciele & zabawa!” – to hasło letniego obozu „Sacred Heart”, w którym wzięła udział młodzież parafii w Lubieniu Kujawskim. Obozowicze, w dniach 10-20 lipca br., zatrzymali się w Gdańskim Schronisku Młodzieżowym, w którym nie brakowało atrakcji.

Grupa 36 obozowiczów wkroczyła w „Boży czas” zabawy, rozwoju osobistego i duchowego, ponieważ dni i noce wypełniały ekscytujące zajęcia. Obejmowały one Eucharystię, spowiedź, modlitwę, pływanie, konkursy, ogniska, koszykówkę, siatkówkę, rękodzieło, muzykę, wiele gier na świeżym powietrzu i wypraw turystycznych.

Każdy dzień poświęcony był odkrywaniu piękna portowego Gdańska i okolic. Na szlaku młodzieży znalazły się m.in. Oliwa – katedra, park, ZOO; gdańska Starówka, Westerplatte, Muzeum Bursztynu, zamek w Malborku, Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, ORP „Błyskawica”, Oceanarium w Gdyni. Stałym punktem programu kolonistów były również wyprawy na plażę w Jelitkowie.

Choć każdy dzień wypełniony był letnimi atrakcjami, uczestnicy zarezerwowali również czas na codzienną refleksję i modlitwę. Jedna z kolonistek, tak podsumowała doświadczenie modlitwy: „W dzieciństwie modlitwa wydawała mi się nudna” – stwierdziła. „Ale na obozie czułam, że Bóg mnie słucha”.

Celem letniego obozu „Sacred Heart” była obok wypoczynku, pomoc młodym w poznawaniu Pana i wsłuchania się w Jego wołanie. Stąd zajęcia i rozmowy miały pomóc uczestnikom spotkać Chrystusa i ukształtować w wierze Jego Kościoła, aby poznali powołanie, które Pan kieruje osobiście do każdego z nich.

Modlitwa, wyprawy turystyczne i zabawy pozwoliły kolonistom z jednej strony czerpać radość ze spotkania z  Bogiem, a z drugiej poznać się lepiej i doświadczyć wspólnoty, w której różnice wieku nie były przeszkodą, lecz atutem, w myśl dewizy: „Faith, Friends & Fun”. Na rozpromienionych twarzach rysowała się radość, wdzięczność i zachwyt nad stworzeniem.

Od wielu lat organizatorem letniego obozu dla lubieńskiej młodzieży jest Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Tegorocznymi opiekunami kolonii byli: s. Małgorzata (CSFFM), ks. Łukasz, p. Joanna i p. Dorota. Realizacja tak szerokiej palety edukacyjnej i wypoczynkowej była możliwa dzięki dofinansowaniu letniego obozu przez Urząd Miejski w Lubieniu Kujawskim.