Lubień Kujawski: Dziękczynienie za nawiedzenie Matki Bożej


16 września 2024 r., Tekst i zdjęcia: ks. Łukasz Kołodziejczak

Lubień Kujawski: Dziękczynienie za nawiedzenie Matki Bożej

„Per Mariam ad Iesum” – pod takim hasłem w sobotni wieczór odbyła się wieczornica maryjna stanowiąca duchowy element dziękczynienia za nawiedzenie Matki Bożej. Od roku data 14. września to wyjątkowy dzień dla wiernych z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubieniu Kujawskim. To właśnie rok temu, po 48 latach, tego dnia do lubieńskiej parafii powtórnie przybyła Matka Boża w jasnogórskim wizerunku.
 
Wieczornica zgromadziła społeczność lokalną, a także wielu gości. Montaż słowno-muzyczny przygotowali i prowadzili uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych im. hm. Janka Bytnara oraz młodzież ze szkół ponadpodstawowych przygotowująca się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Zebrani wysłuchali rozważań poświęconych Maryi, które przeplatały pieśni maryjne w wykonaniu chóru „Aurea cantus” pod dyrekcją organisty – p. Adama Mrozińskiego. O godz. 21. w murach kościoła rozbrzmiał Apel Jasnogórski.
 
Ostatnim akordem sobotniej uroczystości był wspólny śpiew pieśni „Panience na dobranoc”. Spotkaniu towarzyszył duch modlitwy, a także zaduma nad słowami, które zostały wypowiedziane tego wieczoru.
 
Mijający rok stał się okazją do wyruszenia na duchowe rekolekcje dla poszczególnych rodzin i całych miejscowości, które przeżywały nawiedzenie Maryi w swoich domach. Przez 365 dni Maryja pielgrzymowała przez poszczególne miejscowości oraz ulice lubieńskiej parafii. Po zakończonej peregrynacji w danej wiosce, wierni gromadzili się na wspólnej Eucharystii, aby dziękować Bogu za otrzymane łaski. Łącznie w lubieńskiej świątyni przez kolejne miesiące odprawiono 25 Mszy św. w intencji rodzin.
 
Godnym odnotowania jest również obecność w lubieńskim kościele obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z 1905 r., namalowanego przez Feliksa Smorczewskiego. Obraz ten został w czasie II wojny światowej częściowo zniszczony przez Niemców, którzy karabinami podziurawili wizerunek Czarnej Madonny. Po zakończeniu działań wojennych, staraniem proboszcza ks. Zygmunta Przyjemskiego, w 1946 r. obraz odrestaurowała artystka Henryka Królikowska. Wspomniany Proboszcz zanotował ożywione nabożeństwo parafian, którzy zawierzali troski matczynemu wstawiennictwu Maryi. Świadczą o tym liczne wota, m.in. Krzyż Zasługi przyznany ks. Przyjemskiemu, a także srebrne serca ofiarowane przez siostry zakonne (CSFFM) i rzesze wiernych.