Kamienna: Odpust w kaplicy

16 września 2024 r., Tekst i zdjęcia: ks. Łukasz Kołodziejczak

Kamienna: Odpust w kaplicy

W niedzielę, 15 września, wierni w kaplicy w Kamiennej przeżywali odpust ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Zgromadzona wspólnota w niedzielny poranek adorowała relikwie Drzewa Krzyża Świętego, a następnie uczestniczyła w Eucharystii.

Relikwiarz z fragmentem Krzyża Świętego pochodzi z zamkniętego klasztoru na terenie Belgii. Jak zauważył kaznodzieja, „w małej kaplicy, w maleńkim kawałku drewna w maleńkim relikwiarzu, spotkały się śmierć i życie. Tutaj drzazga stała się osobliwością, obejmującą wszystko, co było, wszystko, co jest i wszystko, co będzie”. Snując refleksję nt. obecności krzyża w życiu, powiedział: „I jest to prawdą niezależnie od tego, czy historycznie rzecz biorąc, ten konkretny kawałek drewna był kiedykolwiek fizycznie częścią prawdziwego Krzyża, bo jeśli ten kawałek drewna nie jest relikwią, to jest ikoną, obrazem tego, co jest prawdą. Niezależnie od tego, czy jest to relikwia, czy ikona, ten kawałek drewna przekracza czas i przestrzeń i łączy nas, nasze miejsce, nasz czas, z Królestwem Niebieskim”.

Na początku XX stulecia w Kamiennej wzniesiono, z fundacji rodziny Ciechomskich, neogotycką kaplicę. Obok funkcji liturgicznych spełniała jednocześnie funkcję rodzinnego mauzoleum. Oratorium oddalone jest 7 km od kościoła parafialnego w Lubieniu Kujawskim, a znajduje się w najstarszej części malowniczego parku (XVIII/XIX w.). Po ukończeniu budynku w 1910 r., proboszcz parafii, ks. Aleksander Ratyński wystąpił o indult do sprawowania w kaplicy nabożeństw. Odtąd Msza św. sprawowana była w oddzielnej kaplicy, w której gromadzili się państwo Ciechomscy wraz ze służbą. Ponadto bp Stanisław Zdzitowiecki zezwolił, aby można w niej sprawować sakrament spowiedzi, zastrzegając o konieczności przygotowania odpowiedniego konfesjonału. W kolejnych latach oratorium wzbogaciło się o nowy portatyl, który umieszczono w ołtarzu. Konsekracji portatylu dokonał bp Wojciech Owczarek 7 czerwca 1921 r. we wspomnienie św. Amancjusza.  Kapsuła relikwiarza zawiera relikwie świętych: Augustyna, Amantiusa i Placyda.

Kaplica, choć ucierpiała w czasie działań militarnych, to w czasach powojennych miała spełniać rolę świątyni przeznaczonej do duszpasterstwa – kaplicy publicznej. Konieczne reparacje przeprowadzono w następnych latach, a gruntowne naprawy kaplica przeszła w 1968 r.  Lokalna społeczność, choć licząca niewielu mieszkańców, wiernie od ponad stu lat każdej niedzieli gromadzi się w kaplicy, będącej od pokoleń duchowym centrum Kamiennej (Z dziejów parafii w Lubieniu Kujawskim, s. 59-62).