Lipno: ekumeniczna modlitwa pod przewodnictwem bp. Gębickiego

23 stycznia 2019 r., tekst: ks. AT; foto: ks. JG

Lipno: ekumeniczna modlitwa pod przewodnictwem bp. Gębickiego

W kolejnym dniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, 23stycznia br., w parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie sprawowana była Msza św. o jedność Kościoła, której przewodniczył ks. bp Stanisław Gębicki. Wraz z Księdzem Biskupem przy ołtarzu zgromadzili się prezbiterzy zaangażowani w ruch ekumeniczny, m.in. ks. prał. Grzegorz Karolak, diecezjalny referent, ds. ekumenizmu oraz ks. Dawid Mendrok, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej wraz z wiernymi różnych konfesji.

Zgromadzonych na liturgii powitał ks. prał. Henryk Ambroziak, proboszcz miejscowej parafii, który zachęcił do „żarliwej modlitwy o jedność”.

Homilię wygłosił ks. dr Andrzej Tomalak, sekretarz Biskupa Włocławskiego i wykładowca ekumenizmu we włocławskim WSD. Nawiązując do Ewangelii dnia ukazał apostolskie posłannictwo uczniów Chrystusa bez względu na życiową drogę po której kroczą i konfesję. Przypomniał jednocześnie, że to Chrystus jest fundamentem na którym trzeba budować całe życie dając świadectwo nie tylko słowem, ale przede wszystkim czynem. Kończąc, wskazał na aktualność Chrystusowej prośby: „Ojcze spraw, aby byli jedno”. Zauważył, że to pragnienie Chrystusa „jest aktualne również dziś, nie tylko w kontekście Chrystusowego Kościoła, ale także naszego życia społecznego”.

W słowie świadectwa wygłoszonym na zakończenie Mszy św. ks. Dawid Mendrok przywołując 150. rocznicę istnienia zboru ewangelickiego w Lipnie, przypomniał historyczną więź i wzajemną życzliwość ewangelików i katolików, która aktualizuje się także obecnie.

Błogosławieństwo Boże udzielone przez bp. Gębickiego zakończyło liturgiczne spotkanie.