Licheń: XXI Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi

14 września 2024 r., Tekst i zdjęcia: Sylwia Pokrywczyńska-Baydar

Licheń: XXI Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi

14 września 2024 roku w Licheniu odbyła się XXI Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi. O godzinie 12:00 w bazylice NMP celebrowana była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. Marcin Olejniczak, wikariusz parafii św. Stanisława BM we Włocławku, krwiodawca z długoletnim stażem i ministerialnym odznaczeniem "Zasłużony dla Zdrowia Narodu", który wygłosił również homilię.

"Jeśli krwiodawca oddając krew czyni to z wiarą i miłością, staje się podobny do Chrystusa, który na krzyżu przelał Krew swoją; ten dar z siebie staje się sposobem oddawania życia za drugiego człowieka, łączącym dawcę w sposób wyjątkowy z krzyżem Jezusa" - akcentował homilista. Słowa te wpisywały się w obchodzone wówczas święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Koncelebransami byli: ks. płk Zenon Surma, krajowy duszpasterz honorowych dawców krwi  oraz ks. Mirosław Frankowski, kapelan krwiodawców diecezji włocławskiej. Oddział Rejonowy PCK w Kole reprezentowały: Zofia Rowecka, kierownik biura PCK w Kole, Sylwia Pokrywczyńska– Baydar, prezes Klubu Młodzieżowego HDK PCK w Kole oraz Beata Sowińska. Przedstawicielki PCK Koło w czasie Eucharystii niosły dary. Zaszczytem dla Sylwii Pokrywczyńskiej– Baydar i Natalii Pawłowskiej była możliwość włączenia się w Liturgię Słowa. Za posługę muzyczną Mszy Świętej były odpowiedzialne Natalia Pawłowska i Hanna Kmieć ze Szkolnego Koła PCK w Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Kole.

Przed Eucharystią Sylwia Pokrywczyńska – Baydar wygłosiła w bazylice prelekcję na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Dopełnieniem uroczystości był tematyczny występ młodzieży z ZSRCKU w Kościelcu. Na zakończenie pielgrzymki krwiodawcy wspólnie odmówili koronkę do Bożego Miłosierdzia.